LajmeVazhdojnë protestat kundër Lukashenkës

Vazhdojnë protestat kundër Lukashenkës

-

- Advertisment -spot_img

Policia bjelloruse ka arrestuar dhjetëra protestues gjatë marshit të 27 shtatorit në Minsk, të organizuar kundër Alyaksandr Lukashenkës dhe autoritetet e rendit në Gomel ka përdorur gaz lotsjellës kundër protestuesve.

Protestat kundër Lukashenkës, që pretendon se ka fituar në zgjedhjet presidenciale të 9 gushtit, kanë hyrë në ditën e 50 me radhë.

Protestat në Minsk, Gomel dhe në qytete tjera vijnë pasi Lukashenka – që është në pushtet që prej vitit 1994 – u inaugurua në një ceremoni sekrete më 23 shtator, që nxiti reagimin e Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian që thanë se nuk do ta njohin legjitimitetin e tij.

Një zëdhënës i Komitetit për Marrëdhënie të Brendshme në Gomel tha se u përdor gaz lotsjellës ndaj protestuesve “sepse disa njerëz u sollën në mënyrë të papërshtatshme”.

Dhjetëra-mijëra persona, të cilët valëvitnin flamuj opozitar me ngjyrë të kuqe dhe të bardhë, marshuan në rrugët e Minskut.

Protestuesit planifikonin të mbanin një ceremoni “inauguruese për popullin” në mbështetje të Svyatlana Tsikhanouskaya, kandidates opozitare në zgjedhjet presidenciale, e cila tashmë është larguar nga vendi dhe po qëndron në Lituani.

Tsikhanouskaya ka thënë se ajo në zgjedhjet e 9 gushtit ka fituar 60 apo 70 për qind të votave. Ajo u ka bërë thirrje bjellorusëve që të protestojnë për një “qëllim të ri, për zgjedhje të ndershme, që do të rezultonin në një inaugurim zyrtar dhe të ligjshëm”.

Në protestën e sotme në Minsk, dhjetëra protestues janë marrë me forcë nga policia dhe janë futur në furgonat e forcave të rendit.

Protesta po mbahen edhe në qytete të tjera bjelloruse, përfshirë edhe në Mogilev, Hrodna dhe Lida.

Protestat e 27 shtatorit po mbahen pasi një ditë më parë, gjatë një marshi të grave në Minsk u arrestuan mbi 100 protestues.

Protestuesit në Bjellorusi për të shtatën javë me radhë po kërkojnë që Lukashenka të largohet nga pushteti dhe të mbahen zgjedhje të reja. Që prej se kanë nisur protestat, Policia bjelloruse ka arrestuar rreth 12,000 persona dhe ka pasur të dhëna se protestuesit janë rrahur dhe torturuar.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you