SportiBarcelona e Koemanit start mbresëlënës, Ansu Fati “ylli” i...

Barcelona e Koemanit start mbresëlënës, Ansu Fati “ylli” i mbrëmjes

-

- Advertisment -spot_img

Roland Koeman e ka shndërruar katërcipërisht Barcelonës. Ekipi “blaugrana” u shfaq i frikshëm në ndeshjen e parë zyrtare nën drejtimin e holandezit (kishte fituar tri teste miqësore përballë emrave modestë si Gimnastic, Girona dhe Elche), duke fituar thellë 6-0 ndaj Villarrealit. Me Griezmannin sulmues të parë, Messin të lirë për të lëvizur në gjithë fushën dhe me një Ansu Fati të papërmbajtshëm, Barça nuk jepte pika referimi sa i përket lojës sulmuese, duke shkaktuar kaos në mbrojtjen e kundërshtarit.

Çerek ore lojë iu nevojit Barcekonës për të gjetur golin e parë, që lindi nga një top i gjatë i nisur për Jordi Albën, i cili asistoi në qendër Ansu Fatin, goditja e befasishme e të cilit vetëm mund të shoqërohej me sy nga Asenjo teksa përshëndeste rrjetën.

Vetën dy minuta më vonë, 17-vjeçari u gjend i lirë në zonë i shërbyer nga Coutinho për të shënuar golin e dytë.

Talenti i “blaugranave” dhe i përfaqësueses spanjolle fitoi 11-metërsh në minutë ne 35-të, që e shndërroi në gol Lionel Messi. Para se skuadrat t’u drejtoheshin dhomave të shveshjes kishte kohë edhe për autogolin e Torres, në tentativë për t’i hequr mundësinë e shënimit Busquest, që për çudi në atë çast u gjend para portës në rolin e sulmuesit.

Ne pjesën e dytë Villarreali u fut në fushë më i organizuar në fazën mbrojtëse, me Barcelonën që e uli disi ritmin. Trajneri Koeman u dha më pas mundësinë e aktivizimit Pedrit, Trincaos dhe Dembelesë, duke i shtuar freski skuadrës, gjithsesi, me gjithë rastet e krijuara nuk pati ndryshim rezultati.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you