SportiRonaldo fluturim epik, shmang humbjen e Juves në debutimin...

Ronaldo fluturim epik, shmang humbjen e Juves në debutimin e Kumbullës si verdhekuq

-

- Advertisment -spot_img

Roma-Juventus rezultoi më tepër një sfidë mes Veretout dhe Ronaldos, që ishin dy protagonistët e mëdhenj në “Olimpico” në barazimin 2-2, ku pati gjithçka për një klasike të futbollit italian: nga dy 11-metërsha të akorduar, një karton të kuq, por dhe protagonizmi i të lartpërmendurve.

Veretout ishte për këtë mbrëmje lideri i verdhekuqve, me të cilët debutoi dhe Marash Kumbulla, ndërsa Ronaldo u konfirmua si zakonisht si udhëheqësi i Juventusit, që duket se po krijon varësi nga golat e tij.

Roma historikisht i kishte hapur telashe Juventusit dhe e tillë rezultoi dhe sfida e radhës në “Olimpico”, me Veretout që në të 31-tën zhbllokoi sfidën me një 11-metërsh, që u duk sikur Szczesny e ndali, por jo, topi tundi rrjetën.

Arma plus e Juventusit mbetet gjithmonë Cristiano Ronaldo dhe në të 44-tën, një tjetër 11-metërsh, këtë herë për Juventusin, u shndërrua në gol nga portugezi.

Në pushim u mendua se do të shkohej me këtë rezultat, por Veretout në kundërsulm dërgoi për herë të dytë topin në rrjetë, duke i dhënë një epërsi të pabesueshme Romës para se ekipet të shkonin në dhomat e zhveshjes.

Për Juventus duhej kthesa, por Rabiot humbi qetësinë dhe në të 62-tën u ndëshkua me të verdhin e dytë, duke lënë bardhezinjtë me 10 vetë në fushë. Ndërkohë që 6 minuta më parë Dzeko kishte shpërdoruar një mundësi të pabesueshme për të mbyllur sfidën.

Rast i humbur, që Roma e pagoi kur Ronaldo në të 69-tën fluturoi për të shënuar golin e 2-2 pas asistit të Danilos.

Asgjë nuk ndryshoi në minutat e mbetura, me Romën e Juventusin që ndanë pikët, duke lënë në njëfarë mënyrë të kënaqur të dyja kampet.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you