SportiNdarja e grupeve, shmangen përplasjet “big”, Hysaj përballë Januzajt

Ndarja e grupeve, shmangen përplasjet “big”, Hysaj përballë Januzajt

-

- Advertisment -spot_img

Sot, në Nyion të Zvicrës, u hodh shorti i fazës së grupeve të Europa League-s, ku marrin pjesë 48 skuadra, të shpërndara në 12 grupe me nga 4 ekipe. Goglat, të ndikuara edhe nga vendosja e skuadrave në vazo (4), shmangën përplasjet e mëdha. Kështu Roma, ku luan futbollisti i Kombëtares Kuqezi, Marash Kumbulla, emri i parë që u zbulua në shorti, bën pjesë në Grupin A, ku si kundërshtar më të fortë ka Young Boys, ekipin zviceran që eliminoi Tiranën në play off.

Short i lehtë për Arsenalin, që si rival më të fortë në Grupin B ka Rapidin e Vjenës, ndërsa Napoli i Elseid Hysajt duhet të bëjë llogaritë me Real Sociedadin, ku luan Adnan Januzaj, dhe Alkmaarin në Grupin F. Milani, që u kualifikua me shumë fat në fazën e grupeve (eliminoi me 11-metërsha Rio Aves), u shortua në Grupin H, ku duhet të bëjë llogaritë me Celtic dhe Spartën e Pragës. Grup i lehtë për Tottenhamin e Mourinhos, me kundërshtarë të tillë si Ludogorets apo LASK Linz.

NDARJA E SKUADRAVE NË 12 GRUPE:
Grupi A: Roma, Young Boys, Cluj, CSKA Sofia

Grupi B: Arsenal, Rapid Vienna, Molde, Dundalk

Grupi C: Bayer Leverkusen, Slavia Praga, Hapoel Beer Sheva, Nice

Grupi D: Benfica, Standard Liege, Rangers, Lech Poznan

Grupi E: PSV Eindhoven, Paok, Granada, Omonia

Grupi F: Napoli, Real Sociedad, AZ Alkmaar, Rijeka

Grupi G: Sporting Braga, Leicester, AEK Athinë, Zorya Luhansk

Grupi H: Celtic, Sparta Praga, Milan, Lille

Grupi I: Villarreal, Qarabag, Maccabi, Sivasspor

Grupi J: Tottenham, Ludogorets, LASK, Royal Antwerp

Grupi K: CSKA Mosca, Dinamo Zagreb, Feyenoord, Wolfsberg

Grupi L: Gent, Crvena Zvezda, Hoffenheim, Slovan Liberec

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you