SportiE bujshme/ Mesfushori i Kosovës U21 transferohet te spanjollët...

E bujshme/ Mesfushori i Kosovës U21 transferohet te spanjollët e Granadës

-

- Advertisment -spot_img

Mesfushori 22-vjeçar me origjinë nga Kosova, Eris Abedini ka bërë një hap të madh në karrierën e tij futbollistike, pasi ka nënshkruar për 3 sezone me klubin spanjoll të Granadës.

Futbollisti i rritur në Zvicër te Lugano, ka kaluar me sukses testet mjekësore dhe pasi ka firmosur kontratën, ka bërë edhe prezantimin zyrtar me klubin spanjoll, që pak kohë më parë u përball me Teutën e Durrësit në turet eliminatore të Ligës së Europës.

Eris Abedini ka veshur fanellat e skuadrave si Lugano, Chiasso, Winterthur e Wil, ndërsa në nivel përfaqësueseje ka zgjedhur Kosovën dhe deri tani numëron dy ndeshje dhe një gol me 21-vjeçarët e “Dardanëve”.

Transferimi i tij në Spanjë erdhi falë një pune mjaft të mirë të menaxherëve Naim Bahtiri dhe Sasha Huet-Baranov, të cilët punojnë për agjencinë Fairsport, e cila menaxhon edhe mesfushorin e mirënjohur Stanislav Lobotka.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you