SportiGuardiola përballet me Bielsën, Roma kërkon suksesin e parë...

Guardiola përballet me Bielsën, Roma kërkon suksesin e parë sezonal

-

- Advertisment -spot_img

Pas disfatës së rëndë që Manchester City pësoi javën e kaluar me Leicester City-n, ekipi i Pep Guardiolës do të mundohet të reagojë pa humbur kohë ndaj një kundërshtari si Leeds United. Në letër ndoshta nuk pritet të ketë shumë histori, megjithatë bëhet fjalë për një sfidë tepër të veçantë në distancë ndërmjet trajnerit të famshëm spanjoll dhe frymëzuesit të tij, 65-vjeçarit të mirënjohur argjentinas Marcelo Bielsa.

Veterani nga Rozario mbetet si gjithmonë shumë i veçantë, si për idetë ashtu edhe për zgjidhjet tepër origjinale. Bielsa është shndërruar në një shenjtor në Yorkshire-n Perëndimor dhe natyrisht trajneri i famshëm latino – amerikan ka një meritë të jashtëzakonshme në kthimin e “të bardhëve” për herë të parë pas plot 16 vjetëve, në elitën e futbollit anglez të klubeve. Leedsi e ka nisur më mirë sezonin, megjithëse për hir të së vërtetës është vetëm fillimi i kampionatit dhe “citizens” kanë zhvilluar një ndeshje më pak, krahasuar me ekipin që sapo u ngjit nga Championship-i.

Të dielën e kaluar Riyad Mahrez zhbllokoi rezultatin në “Etihad Stadium” që në minutën e 4-t ndaj ish-skuadrës së tij, me një gjuajtje brilante me të djathtën, që në fakt nuk është këmba e tij e preferuar, sidoqoftë mbrojtja katastrofike e Guardiolës dhuroi tre 11-metërsha dhe u vu në lojë për minuta të tëra nga golashënuesi më i mirë i edicionit të kaluar në Premiership. Jamie Vardy e bëri të duket vërtet qesharake prapavijën e “sky blues”, deri në atë pikë sa Guadiola hyri menjëherë në merkato dhe shpenzoi plot 62 milionë stërlina për qendërmbrojtësin portugez të Benfikës Ruben Dias.

Dy ndeshjet e para të Leedsit me kundërshtarë si Fulham e Liverpool prodhuan plot 14 gola gjithsej, prandaj duke patur parasysh edhe mënyrën se si luajnë këto dy ekipe në orën 18:30 në stadiumin “Elland Road” pritet vërtet një ndeshje e hapur dhe tepër spektakolare. Në Itali ndeshja e mbrëmjes në orën 20:45 do të luhet në Friuli ndërmjet Udineses dhe Romës, ndërsa çerek ore më vonë në Primera Division interes ngjall gjithashtu edhe dueli Valencia – Real Betis.

Sociedadi do të masë forcat në “San Sebastian” në orën 18:30 me Getafe-n, ndërsa më herët në orën 16:00 Atletiko e Diego Simeones do të bëj çmos për të fituar terren ndaj Villarreal-it dhe shfryrë dufin për barazimin zhgënjyes me Huesca-n, duke fundosur në këtë mënyrë në “Wanda Metropolitano” pikërisht “nëndetësen e verdhë”.

Në Gjermani në orën 18:30 Leipzig-u do të masë forcat në Saksoni me Schalke-n, që zëvendësoi trajneri e mëparshëm David Wagner me 41-vjeçarin Manuel Baum, që në 15 muajt e fundit ka drejtuar 18 dhe 20-vjecarët e Gjermanisë, ndërsa verdhezinjtë e Borusias pas humbjes së Superkupës me Bayernin në Mynih do të presin në orën 15:30 në Dortmund një ekip të rrezikshëm sic është Freiburg. Dita në Supersport fillon në orën 13:30 me derbin londinez Chelsea – Crystal Palace, ndërsa në radhë gjithçka vijon me takimin e Serisë A Sassuolo – Crotone, që do të luhet në orën 15:00.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you