SportiLokomotiva e Zagrebit, “fidanishte” e shqiptarëve, gati firma me...

Lokomotiva e Zagrebit, “fidanishte” e shqiptarëve, gati firma me Edis Maliqin

-

- Advertisment -spot_img

Lokomotiva e Zagrebit “e dashuruar” me futbollistët shqiptarë. Ekipi i kryeqytetit kroat është pranë marrëveshjes me Edis Maliqin, futbollistin nga Maqedonia e Veriut, i cili dy sezonet e fundit ishte pjesë e Kukësit në Superiore.

24-vjeçari, që kërkohej edhe nga Laçi, në fund gjeti gjuhën e përbashkët me drejtuesit e Lokomotivës, skuadër që njihet për besimin që u jep talenteve të rinj. Kujtojmë që gjatë verës te kjo skuadër u transferuar Sherif Kallaku dhe Xhemal Ibishi (ishte pjesë e Vardarit të Shkupit).

Gjithashtu në këtë ekip luajnë Indrit Tucin, Enis Cokajn dhe Jon Mersinajn. Pra në total, këtë sezon do të jenë 6 futbollistë shqiptarë pjesë e Lokomotivës së Zagrebit. Deri pak muaj më parë në këtë skuadër luante edhe Myrto Uzuni, që u transferua në Hungari te Ferencvarosi.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you