Jetë&StilShënon 10 vjetorin/ Instagrami, si ndryshon ikona

Shënon 10 vjetorin/ Instagrami, si ndryshon ikona

-

- Advertisment -spot_img

Aplikacioni, i cili revolucionoi marrëdhënien tonë me imazhin, që krijoi një profesion të ri, atë të influencerit, u hodh në treg para 10 viteve, ku vetëm pas një viti shënoi mbi 10 milionë përdorues.

Aktualisht, ka 1 miliard përdorues ne muaj. Fillimisht aplikacioni i Instagramit, që u hodh në treg në 6 tetor 2010, ishte krijuar për sistemin IOS të Apple, me rastin e daljes së Iphone 4. Ky aplikacion vinte pas shumë përpjekjeve të Kevin Systrom dhe Brian Kreiger, dy kolegë universiteti në Stanford, gjeni në llojin e tyre. Në 2012 vjen kthesa e madhe.

Facebook-u e bleu për një shifër shumë më të ulët, me vlerën që ka sot. Progresi që shënoi ishte i frikshëm fale risive që aplikoheshin në platformë. Në 2013 futen dhe videot, pas tre vitesh IGTV (i cili ka nevojë akoma përmirësim) dhe së fundi Reels, një klon i TikTok-ut, për t’i bërë konkurrencë aplikacionit kinez. Me rastin e 10 vjetorit të tij, Instagram ka vendosur t’i ofrojë përdoruesve të tij një suprizë, e cila ka të bëjë me modifikimin e logos, duke propozuar madje dhe ikonën klasike, të fillimit të tij në stilin Polaroid që e ka përdorur për 5 vite me radhë. Do të ketë dhe variante të tjera, si ngjyra të ndryshme mbi logon aktuale e shume te reja mbi ruajtjen e fotove e arkivave në vite. Kjo surprizë megjithate, do të zgjasë vetëm për muajin tetor.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you