LajmeAtentat policit bashkiak/ Malësi e Madhe: Shpallet në kërkim...

Atentat policit bashkiak/ Malësi e Madhe: Shpallet në kërkim një 19 vjeçar

-

- Advertisment -spot_img

Ilirjan Hasanaj, është autori i dyshuar i atentatit të ditës se diele në qytetin e Shkodrës.

19 vjecari është shpallur në kërkim nga policia dhe dyshohet se ka qëlluar disa here me arme zjarri ndaj Mentor dhe Xhelal Hasanaj duke i lenë të plagosur rendë ndërsa ka shpëtuar pa lëndime bashkëshortja e shefit të policisë bashkiake. I riu pas atentatit ka braktisur motorin rreth 500 metër larg vendit të ngjarjes.

Pavarësisht se si autori si shënjestrat e këtij atentati kanë të njëjtin mbiemër ata nuk kanë lidhje familjare dhe policia po heton për shkaqet e kësaj ngjarje. Te pyetur rreth motiveve te mundshme, të afërmit kanë deklaruar se nuk kanë konflikte me asnjeri.

19 vjecari akuzohet , për veprat penale “Vrasja e më shumë se një personi” mbetur në tentativë dhe “Armëmbajtja pa leje”.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you