Jetë&StilMicrosoft zmbraps sulmin/ Mund të prekte zgjedhjet në SHBA

Microsoft zmbraps sulmin/ Mund të prekte zgjedhjet në SHBA

-

- Advertisment -spot_img

Microsoft-i ka zmbrapsur një operacion masiv hakerimi që thotë se mund të kishte prekur në mënyrë indirekte infrastrukturën e zgjedhjeve në SHBA, nëse do të ishte finalizuar.

Kompania tha të hënën se kishte fikur serverat pas Trickbot, një rrjet gjigant malware-i që kriminelët po përdornin për të nisur sulme të tjera kibernetike. Microsoft tha se kishte siguruar një urdhër gjykate për të caktivizuar adresat IP të lidhura me serverat e Trickbot dhe kishte punuar me kompanitë e telekomunikacionit në botë për të ndalur operacionin.

Aksioni koincidon me një ofensivë të komandës amerikane kibernetike për të goditur kriminelët e rrjetit, të paktën përkohësisht, sipas “The Washington Post”. Microsoft ka pranuar se hakerat ka gjasa të adaptohen dhe të tentojnë të sulmojnë sërish. Por, siç tha kompania, ajo ka marrë masat e nevojshme.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you