LajmeNjë viktimë dhe 68 raste të reja me koronavirus...

Një viktimë dhe 68 raste të reja me koronavirus në Kosovë

-

- Advertisment -spot_img

Në Kosovë u konfirmuan 68 raste të tjera me koronavirus dhe një viktimë gjatë 24 orëve të fundit.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike tha se infektimet e reja rezultuan nga testimi i 702 kampionëve. Të shëruarit këtë hera janë më pak se rastet e reja, 33. Me këto shifra, numri i përgjithshëm i të infektuarve me koronavirus në Kosovë shkon në gati 16,250.

648 janë personat që e kanë humbur betejën me sëmundjen. Ndërkohë, në Maqedoninë e Veriut u regjistruan 869 shkelje të masës për mbrojtjen e fytyrës. Rritja e rasteve ne vend ka shtyrë ministrinë e shëndetësisë të punojë për riorganizimin e spitaleve dhe personelit mjekësor, me qëllimin të përballet rritja e mundshme e numrit të pacientëve në këtë periudhë.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you