Jetë&Stil​Largoni dhimbjen e kokës pa ilaçe: Përbërësit e fshehtë...

​Largoni dhimbjen e kokës pa ilaçe: Përbërësit e fshehtë i kemi të gjithë në shtëpi

-

- Advertisment -spot_img

Dhimbjet e kokës shpesh nuk shkaktohen nga sëmundje, por nga patogjenë që janë pjesë e jetës së përditshme.

Pothuajse çdo familje ka të paktën një ilaç për dhimbjen e kokës në farmacinë e tyre familjare.

Por marrja e tepërt e pilulave nuk është e shëndetshme, dhe disa përbërës dhe metoda natyrale mund të shërojnë dhimbjet e kokës.

Edhe pse shumë mendojnë se gjumi është i dobishëm kur bëhet fjalë për dhimbje koke, ekspertët mendojnë ndryshe.

Sipas një studimi të Universitetit të Teksasit, 79 për qind e njerëzve që vuajnë nga dhimbje koke janë të prirë për dhimbje nëse qëndrojnë në shtrat për një kohë të gjatë.

Por në vend që të flesh, është mirë të relaksohesh, të paktën për një orë, në të cilën do t’i përkushtohesh uljes drastike të prodhimit të hormoneve të stresit që shkaktojnë dhimbje koke, shpjegon mjeku Jacob Teitelbaum, autor i librit “Cause, Real Cure”.

Ai gjithashtu këshillon që të ndaloni dhimbjen e kokës, të bëni atë që doni, qoftë not, stërvitje ose lexim. Përveç kësaj, ushqimi që konsumoni është i rëndësishëm.

Mandarina

Përzierja aromatike e mandarinës qetëson sistemin nervor qendror, relakson tensionin në qafë dhe muskuj.

Xhenxhefili

Gjysmë lugë gjelle xhenxhefil në dietën tuaj ditore do të shërojë gjithashtu dhimbje koke kronike brenda një jave. Ai ka një fuqi të fortë në luftën kundër inflamacionit të ngjashëm me aspirinën. Është mirë të përgatisni çaj xhenxhefili, dhe mund të përdoret gjithashtu si erëz në ushqim, shkon mirë me supat, orizin dhe salcat e ndryshme.

Spinaqi

Një shkak i zakonshëm i dhimbjeve të kokës është presioni i gjakut, dhe spinaqi është i dobishëm pasi e zvogëlon atë, dhe kjo çon në ndërprerjen e dhimbjes së kokës.

Kosi

Mungesa e kalciumit gjithashtu mund të krijojë një dhimbje koke, dhe në vend që të kërkoni disa kapsula, kosi është një mundësi më e mirë. Pini një gotë nga kjo pije dhe plotësoni mungesën e këtij minerali.

Shalqiri

Është një burim i shkëlqyeshëm i mineraleve dhe ujit që janë të nevojshme për të hidratuar trupin, gjë që gjithashtu mund të kontribuojë në dhimbje koke të reduktuara.

Kafeja

Shumë nuk mund ta imagjinojnë fillimin e ditës pa të dhe shpesh konsumohet gjatë pjesës tjetër të ditës. Kafeja nuk duhet të teprohet, por dy filxhanë kontribuojnë në zhdukjen e dhimbjeve të kokës.

Bajamet

Ky është një tjetër ushqim që është i pasur me magnez. Ato mund të shërbejnë si një meze të lehtë të shëndetshme, dhe gjithashtu mund të jenë aleati juaj në luftën kundër dhimbjeve të kokës. Një grusht bajame në ditë parandalon dhimbjet e kokës dhe ushqimet e pasura me magnez përfshijnë banane, fruta të thata si kajsi, avokado, oriz dhe arra të Indisë.

Patatet

Janë të disponueshme në pothuajse të gjitha familjet, dhe shumë nuk janë të vetëdijshëm për efektin pozitiv të patateve në luftën kundër dhimbjeve të kokës, transmeton KosovaPress.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you