Jetë&Stil2 racione kos në javë, përfitimet për shëndetin e...

2 racione kos në javë, përfitimet për shëndetin e zemrës

-

- Advertisment -spot_img

Konsumi i kosit ul rrezikun e atakut në zemër me 30% tek njerëzit që vuajnë nga tensioni i gjakut. Të dhënat e një studimi të Universitetit të Bostonit, konfirmojnë se konsumi i të paktën 2 racioneve me kos në javë ul rrezikun e atakut në zemër tek femrat e prekura nga hipertensioni.

E njëjta sasi ul rrezikun e atakut në zemër apo ishemisë tek meshkujt me 19 përqind. Shkencëtarët analizuan 55,898 gra të moshave nga 30 deri në 55 vjeç dhe 18,232 burra të moshave nga 40 deri në 75 vjeç. Të gjithë prej pjesëmarrësve në studim vuanin ose ishin të prekur nga tensioni i gjakut.

Më Shumë Kos Për Zemrën

Studiuesit konfirmojnë se kosi që është i pasur me kalçium dhe vitaminë D, ka një rol shumë mirëbërës për zemrën që shkon përtej qetësimit të saj. Probiotikët që gjenden tek kosi ulin tensionin e gjakut. Justin Buendia, autor i studimit, i tha Daily Mail se kosi është i nevojshëm për shëndetin e zemrës. Sipas tij, kosi mund të konsumohet veçmas ose duke u kombinuar me fruta të pasura me fibër, perime dhe drithëra.

Sëmundjet e Zemrës, Vitamina D, Zgjidhja Më E Lirë Ndaj Ilaçeve

Studiuesit konfirmuan se vitamina D është një alternativë më e lirë dhe më e mirë se ilaçet e zemrës. Ky suplement që merret edhe duke ndenjur në diell riparon dhe parandalon dëmtimin në zemër që shkaktohet nga diabeti apo tensioni i lartë i gjakut. Vitamina D stimulon prodhimin e acidit nitrik që rregullon qarkullimin e gjakut. Për më tepër, kjo vitaminë zbut stresin e brendshëm në sistemin kardiovaskular duke shmangur kështu sëmundje apo çrregullime. Sipas shkencëtarëve, njerëzit mund të kursejnë shumë mund dhe para duke e mbrojtur sistemin kardiovaskular me një ilaç që na e fal dielli, e prodhon organizmi dhe në rastin më të keq mund ta marrim në farmaci./AgroWeb

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you