LajmeAfrikë, mbi 1.3 milionë të shëruar nga COVID-19

Afrikë, mbi 1.3 milionë të shëruar nga COVID-19

-

- Advertisment -spot_img

Në kontinentin e Afrikës numri i të shëruarve nga koronavirusi ka kaluar shifrën 1 milion e 318 mijë.

Sipas faqes së internetit “Worldmeter”, e cila përpilon informacionet më të fundit mbi pandeminë, me 5.961 raste të reja në 24 orët e fundit numri i rasteve në gjithë kontinentin është rritur në 1.593.247 ndërsa numri i viktimave me 194 vdekje të reja arrin në 38.326.

Derisa vazhdojnë trajtimin 236.588 raste, në kontinent kanë arritur të fitojnë betejën me virusin 1.318.297 persona.

Numri më i lartë i viktimave nga COVID-19 deri më sot në kontinent është regjistruar në Afrikën e Jugut me 17.863, ndërsa në Egjipt janë regjistruar 6.648 dhe në Marok 2.636 vdekje.

Vendet me numrin më të madh të rasteve në kontinent janë Afrika e Jugut me 693.359 raste, Maroku me 153.761 dhe Egjipti me 104.062.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you