LajmeMjeku i jep “ok”/ Trump negativ- ekspertët nuk e...

Mjeku i jep “ok”/ Trump negativ- ekspertët nuk e besojnë!

-

- Advertisment -spot_img

10 ditë pasi Donald Trump u prek nga koronavirusi, mjeku i shtëpisë së Bardhë tha se presidenti ka rezultuar negative e nuk paraqet më rrezik për ta përcjellë sëmundjen.

Vetëm disa orë përpara se Trumpi t`i rikthehej fushatës, Dr. Sean Conley tha se presidenti ishte testuar për disa ditë rresht duke përdorur një test antigjeni të Laboratorëve Abbott, BinaxNOW, dhe ka dalë vazhdimisht negativ. Në këtë mënyrë, ekipi mjekësor i tij doli në përfundimin se bazuar në të dhënat dhe udhëzimet nga Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve “presidenti nuk është infektues për të tjerët”.

Shumë shpejt pas kësaj, Trumpi iu rikthye fushatës me një tubim në Sanford, të Floridës ku elektrizoi turmën duke I premtuar fitore. Mijëra mbështetësve, shumë nga të cilët nuk mbanin maskë, ai u tha se do t`u jepte nga nje puthje te madhe. Disa ekspertë kanë shprehur dyshime mbi testin e Abbott BinaxNOË , i cili sipas tyre nuk është provuar mjaftueshëm dhe nuk dihet sa saktë e tregon rezultatin. New York Times thotë `Abbott BinaxNOW’ kushton vetëm 5 dollarë dhe zbulon praninë e një proteinë të prodhuar nga COVID-19.Kritikët fajësojnë Presidentin Trump se nuk ka inkurajuar mbështetësit në aktivitetet e fushatës, dhe madje as stafin e Shtëpisë së Bardhë, që të mbajnë maska mbrojtëse dhe t’i përmbahen udhëzimeve të distancimit fizik. Të paktën 11 ndihmës të afërt të zotit Trump kanë rezultuar të infektuar me koronavirus.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you