Lajme11 gra mes 15 të shtypurve për vdekje, në...

11 gra mes 15 të shtypurve për vdekje, në radhën e marrjes së vizave për në Pakistan

-

- Advertisment -spot_img

Të paktën 15 njerez janë vrarë të shtypur për vdekje në Afganistan, pasi mijëra ishin mbledhur për marrjen e kuponave të aplikimit për viza drejt Pakistanit.

Njëmbëdhjetë gra e katër burra vdiqën ndërsa shumë të tjerë kryesisht të moshuar, u plagosën duke u shtypur para zyrës në Jalalabad.

Zyrtarët e provincës thanë se rreth 3,000 afganë ishin mbledhur në zyrën pranë një fushe futbolli për të marrë kuponat e vizave që nevojiten për të udhëtuar drejt Pakistanit.

Zëdhënesi i spitalit Zaher Adel tha se viktimat ishin vrarë teksa tentonin të dilnin në panik nga stadiumi.

Zëdhënsi i provincës Attaulah Khoygani, tha se në stadium mund të ishin grumbulluar rreth 10 000 vetë.

Kunsullata e Pakistanit në Afganistan ka rinisur lëshimin e vizave javën që shkoi pas një pause të gjatë prej shtatë muajsh për arsye të epidemisë së koronavirusit.

Ambasadori i Pakistanit, Mansoor Ahmad Khan tha se ishte i trishtuar nga tragjedia.

“Ne jemi të angazhuar bashkë me autoritetet afgane për lehtësimin e aplikimit për viza”, tha ai.

Mijëra afganë nga Nangarhar dhe provinca të afërta aplikojnë për viza mjekësore apo për të vizituar të afërmit. Zyra e lëshimit ishte vendosur në stadium pikërisht për evitimin e grumbullimit të turmave të mëdha.

FOTO GALERI
1/5