Lajme297 raste të reja me Covid në vend/ Infektohen...

297 raste të reja me Covid në vend/ Infektohen 2 mësuese dhe një edukatore në Korçë

-

- Advertisment -spot_img

Gjatë 24 orëve të fundit u kryen 1375 testime në vendin tonë, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 297 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2, si dhe humbën jetën katër persona.

25 kanë qenë rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit në bashkinë e Korçës. Burime për Top Channel bëjnë me dije se pjesë e kësaj shifre ishin edhe një mësuese nga Korça, si dhe një edukatore.

Po ashtu në shkollën 9 vjeçare të Bitinckës në Bashkinë e Devollit ka rezultuar një mësuese me Covid 19.

Ministria e Shëndetësisë njoftoi po ashtu se, gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 116 qytetarë, duke e çuar në 10341 numrin e të shëruarve në vend që prej fillimit të epidemisë.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 257 pacientë, 19 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you