LajmePse Franca ka mbërritur kështu? Genc Burimi: Brezi i...

Pse Franca ka mbërritur kështu? Genc Burimi: Brezi i ri është gjithmonë e më shumë radikal

-

- Advertisment -spot_img

Në studion e emisionit “Open”, po diskutohet mbi vrasjen e mësuesit Samuel Paty në Francë

Mësuesi i edukatës shoqërore, u vra nga një 18-vjeçar çeçen, pasi në një orë mësimi në klasë, paraqiti karikatura të Profetit Muhamed.

Ndërkaq, në studio ishte i ftuar gazetari Genc Burimi, i cili prej kohësh jeton në Francë. Ai tha se klima në Francë aktualisht është e trazuar, duke theksuar se brezi i r ii emigracionit mysliman është shumë radikal dhe në këtë prirje sipas tij ndikojnë dhe rrjetet sociale.

“Po, po është tronditur sërish, është një “Charlie hebdo” 2, sot u bë ceremonia për personin e vrarë, këtë herë opinioni francez mori një shuplakë të fortë sepse e pa që krimbi ka hyrë në mollë. Tani po i hyjnë me themel se përse Franca ka arritur këtu. Brezi i ri i emigracionit mysliman janë shumë radikalë, kjo në efektin dhe të rrjeteve sociale, do të duhet shumë punë që ky brez të riedukohet. Në vlerat fetare dhe ato të ligjit çfarë vendosni përpara, sondazhet tregojnë që vendosin ato fetare. Shumë persona mendojnë që profesori i provokoi myslimanët me këtë karikaturë”, tha Burimi.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you