LajmeDemokratët do të bojkotojnë votimin e gjyqtares Barret për...

Demokratët do të bojkotojnë votimin e gjyqtares Barret për Gjykatën Supreme

-

- Advertisment -spot_img

Demokratët në Senat do të bojkotojnë votimin në Komitetin e Gjyqësorit, të planifikuar më 22 tetor, për Amy Coney Barrett, të nomimuarën e presidentit amerikan, Donald Trump, për gjyqtare të Gjykatës Supreme.

“Ky ka qenë proces i turpshëm nga fillimi”, ka thënë lideri i demokratëve në Senat, Chuck Schumer, bashkë me pjesëtarët tjerë demokratë në këtë trup.

“Në kohë e pandemisë globale dhe zgjedhjeve në ardhje, republikanët janë duke nxitur për ta konfirmuar një gjqytare të Gjykatës Supreme për të pamundësuar kujdesin shëndetësor për miliona njerëz dhe për të ekzektuar agjenda thellësisht jopopullore, të cilat nuk kanë mundur t’i çojnë përpara në Kongres”.

Demokratët kanë kundërshtuar ashpër Barretin, gjyqtare e një gjykate federale të apelit, e cila është favorite e konservatorëve të krishterë.

Megjithatë, demokratët kanë pak mundësi që të ndalin miratimin e saj në Senat, i cili ka shumicë republikane.

Komiteti Gjyqësor i Senatit, që kontrollohet nga republikanët, pritet të votojë për nominimin e Barret më 22 tetor. I gjithë Senati më pas do të votojë për të më 26 tetor.

Bojkoti i demokratëve vë në pah qasjen e tyre politike, duke parë nominimin e saj si jolegjitim, pak para zgjedhjeve të 3 nëntorit.

Nëse konfirmohet në këtë pozitë të përjetshme, Barret do të rriste shumicën konservatore në Gjykatën Supreme në 6:3, çka potencialisht mund të ndikojë në ndryshim të balancit ideologjik për dekada.

Presidenti Trump dhe republikanë tjerë kanë marrë vendim të shpejtë për të mbushur ulësen e zbrazët në këtë Gjykatë, pas vdekjes së ikonës liberale, Ruth Bader Ginsburg, në muajin shtator.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you