LajmeSituata me koronavirus në SHBA raportohet “shqetësuese”

Situata me koronavirus në SHBA raportohet “shqetësuese”

-

- Advertisment -spot_img

Numri i rasteve të prekura me koronavirus është duke u rritur në gati tre çerekë të Shteteve të Bashkuara, ndërkohë që përhapja e koronavirusit në Evropë është duke rezultuar me vendime për kufizime të reja dhe paralajmërime për izolime tjera.

Pandemia me koronavirus është duke mbushur spitalet me pacientë në të dyja anët e Atlantikut, duke shtyrë autoritetet nga shteti amerikan Viskonsin e deri në Holandë, që të bëjnë paralajmërime për sisteme të mbigarkuara shëndetësore.

Numri i personave të vdekur ka prekur rekorde të reja në gjashtë shtete amerikane në perëndim të Shteteve të Bashkuara.

Mesatarja shtatëditore e numrit të vdekjeve brenda një 24-orëshi në SHBA, qëndron në 757, derisa numri total i viktimave ka prekur shifrën 222,000.

Zëvendës-drejtori i sëmundjeve infektive në Qendrën për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në SHBA, Jay Butler, ka thënë se territori amerikan po përballet me “trend shqetësues”, të shtimit të rasteve me koronavirus.

Butler ka thënë më 21 tetor se një faktor i rritjes së shkallës së infektimit është qëndrimi i njerëzve në ambiente të mbyllura, pas ftohjes së motit.

Ai ka shtuar se “organizimet më të afërta me familjen, miqtë dhe fqinjtë mund të ndikojnë në rritje të infektimeve”, meqë aty njerëzit i kushtojnë më pak rëndësi vendosjes së maskës dhe distancimit fizik.

Në Evropë, nga Polonia deri në Portugali, shtetet janë duke vendosur masa të reja kufizuese dhe paralajmërime se masa tjera do të vijnë.

Në mesin e masave të marra për luftim të koronavirusit janë: maskat e detyrueshme, ndalimi i organizimeve grupore, mbyllja e bareve dhe restoranteve, ose edhe izolime të plota shtetërore.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you