LajmeUdhëtim nëpër Karaburun/ Magjia e lundrimit në vjeshtë në...

Udhëtim nëpër Karaburun/ Magjia e lundrimit në vjeshtë në gjiret e fshehura të gadishullit

-

- Advertisment -spot_img

Udhëtimet në perlat e natyrës sonë vazhdojnë edhe në vjeshtë. në jug të Karaburunit agjencia e zonave të mbrojtura në Vlorës organizoi një turne në pjesët më të fshehura të gadishullit.

Për të eksploruar jugun e Karaburunit duhen mbi tre orë me mjet lundrues. Nëpër gjiret e tij nuk ka vetëm bukuri natyrore por edhe histori.

Me gjurmë historike të periudhës para Krishtit apo në periudhën romake, gjiri i Gramës ka shërbyer si stacion komunikimi për gjithë lundërtarët.

Ndërsa gjiri i Inglezit siç e quajnë vendasit, një destinacion për ushtrinë angleze në vitet 1943-1944 është një nder xhevahiret qe ruhet me fanatizëm nga frekuentimi masiv. pas rreth 40 minuta ecje në këmbë gjen dhe Shpellën e Anglezit,një tjetër mrekulli natyrore me Stalaktitet dhe Stalakmitet miliona vjecare.

Por edhe Gjiri Bristanit e Gjiri i Dafines, ku dikur para viteve 90 kanë qenë zona ushtarake sot vijojnë të pa prekura një mrekulli të ngjashme me parajsat tropikale me ujërat blu dhe jeshile, dhe në këto gjire gjen sot tek tuk ndonjë varkë të vogël peshkatarësh.

Në këtë fund Tetori kanë edhe misionin i pastrimit të këtyre gjireve nga mbetjet urbane e lëna gjatë verës nga pushuesit.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you