LajmeZaev pret Hotin në Shkup: Fton Kosovën që ti...

Zaev pret Hotin në Shkup: Fton Kosovën që ti bashkohet minishengenit ballkanik

-

- Advertisment -spot_img

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti zhvilloi një vizitë zyrtare në Shkup, ku së bashku me homologun maqedonas, Zoran Zaev folën për interesa të përbashkëta të dy vendeve të tyre në fushën politike, ekonomike, si dhe për aspiratat e integrimit në familjen europiane.

Dy liderët e cilësuan fuqizimin e marrëdhënieve dypalëshe si alternativën e vetme dhe të duhur.

Në konferencën për shtyp, Zaev i bëri ftesë Kosovës që të afrohet me iniciativën rajonale të minishengenit ballkanik. Ai tha se të premten do të takohet me presidentin Vuçic dhe kryeministrin Rama ku edhe do të dërgojnë ftesën për Kosovën që t’u bashkohet nismës me qëllim që të jetë prioritet për rajonin pa dallim të çështjeve të hapura politike, siç u shpreh ai.

Kryeministri maqedonas përshëndeti më tej arritjen e marrëveshjes së 4 shtatorit në Washington mes Kosovës dhe Serbisë dhe mbështeti rifillimin e dialogut mes dy shteteve. Hoti ndërkohë preku dhe çështjen e Gjykatës Speciale e tha se atje sot nuk gjykohet lufta për liri dhe pavarësi e vendit. Gjithmonë do të nisemi nga parimi që kushdo që përfshihet në këtë process është i pafajshëm dersa të ketë një vendim përfundinmtar të gjyklatës, tha kryeministri i Kosovës.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you