LajmeSulmi në Francë, shkon në 3 numri i viktimave/...

Sulmi në Francë, shkon në 3 numri i viktimave/ Dalin pamjet e sulmit terrorist (Video+Foto)

-

- Advertisment -spot_img

3 persona kanë humbur jetën në Francë, në atë që po cilësohet si një sulm terrorist. Mediat e huaja raportojnë se dy prej personave u është prerë koka.

Kryebashkiaku i Nice, Christian Estrosi konfirmoi se autori i dyshuar i krimit është marrë në paraburgim dhe falënderoi policinë për reagimin e tyre të shpejtë.

Prokurorët francezë kundër-terrozimit kanë nisur hetimet për vrasje. Estrosi ka thënë se një nga të vdekurit ka qenë kujdestar në bazilikë.

Ministri i brendshëm francez, Gérald Darmanin, u ka bërë apel njerëzve që të shmangin qendrën e këtij qyteti. Ai ka thënë se do të organizojë një takim për kriza brenda ministrisë së tij në Paris.

Sipas raportimeve franceze, një grua dhe një burrë kanë vdekur si shkak i sulmit, derisa i dyshuari është ndaluar 10 minuta më vonë, para se të dërgohej në spital.

Nica ka qenë shënjestër e një prej sulmeve më të përgjakshme në vjetët e fundit, meqë më 14 korrik, 2016, një 31-vjeçar nga Tunizia, pati hyrë në një turmë me kamion, duke lënë të vdekur 86 persona.

FOTO GALERI
1/18