LajmeSulmohet konsullata franceze në Arabinë Saudite, një person ther...

Sulmohet konsullata franceze në Arabinë Saudite, një person ther rojën e konsullatës

-

- Advertisment -spot_img

Një roje është goditur me thikë në një konsullatë franceze në Arabinë Saudite ditën e sotme.

Sulmuesi është arrestuar pasi theri dhe plagosi rojën me një ‘mjet të mprehtë’ në konsullatën franceze në Jeddah, sipas mediave zyrtare.

Ambasada e Francës në Riad ka njoftuar se roja u dërgua në spital dhe jeta e tij nuk është në rrezik, por dënoi ‘sulmin ndaj ambienteve diplomatike që nuk mund të justifikohet kurrë’.

Diplomatët francezë gjithashtu u kanë bërë thirrje autoriteteve Saudite të ‘hedhin dritë mbi këtë sulm’ dhe të sigurojnë sigurinë e francezëve nëkëtë shtet.

Ne u bëjmë thirrje kolegëve tanë në Arabinë Saudite të tregojnë vigjilencë maksimale,” tha ambasada pasi forcat saudite të sigurisë kapën të dyshuarin, i cili thuhet të jetë një shtetas saudit rreth 40 vjeç.

Ndërsa asnjë motiv nuk u dha, sulmi vjen mes zemërimit ndaj Francës nga e gjithë bota islamike pasi presidenti Emmanuel Macron mbrojti me vendosmëri karikaturat blasfemuese të Profetit Muhamed të cilat çuan në prerjen e kokës së një mësuesi.

Sot tre njerëz u vranë në një kishë në Nisë me dy prej tyre që mendohej se u ishin prerë kokat nga një person i cili vazhdimisht bërtiste ‘Allahu Akbar’.

Më vonë të enjten në mëngjes, raportet thanë se një burrë ishte qëlluar për vdekje në Avignon pasi kërcënoi njerëzit me një pistoletë dhe bërtiti ‘Allahu Akbar’.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you