LajmeTragjedi në minierë/ 3 minatorë humbin jetën nga gazi...

Tragjedi në minierë/ 3 minatorë humbin jetën nga gazi në galeritë e Selishtës

-

- Advertisment -spot_img

Një ngjarje e rëndë ndodhi në galeritë e kromit në Selishtë të qarkut Dibër, 3 minatorë humbën jetën në minierë.

Ata humbën kontaktet me familjen dhe pas disa orësh trupat e tyre gjetën të pajetë në thellësi të minierës në Selishtë nga ana e grupit avari- shpëtimit.

Viktimat janë një inxhinier dhe njëkohësisht pronari Ismail Hoxha nga Peshkopia dhe dy minatorët nga Bulqiza. Dyshohet se shkak i humbjes së jetës u bënë gazrat e minierës. Një prej viktimave Fatos Çesku 55 vjeç kishte vetëm një muaj që punonte ne Selishtë. Viktima tjetër Rexhep Rushiti 33 vjeç kishte humbur më herët edhe të ëmën në një incident të ngjashëm por në pirgjet e kromit në Bulqizë.

Të afërmit tregojnë se minatorët punonin për bukën e gojës të larguar nga shtëpia për shkak të gjendjes ekonomike, në galeritë e braktisura dhe pa kushte pune të Selishtës.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you