LajmeKroaci, 20 viktima dhe 2.772 raste të reja me...

Kroaci, 20 viktima dhe 2.772 raste të reja me COVID-19

-

- Advertisment -spot_img

Në 24 orët e fundit janë shënuar 20 vdekje dhe 2.772 raste të reja me koronavirus.

Mbrojtja Civile e Kroacisë njoftoi se numri i rasteve aktive arrin në 15.106. Midis tyre, 1.027 pacientë janë në spital, nga të cilët 74 janë në respiratorë.

Në të njëjtën kohë 20 persona kanë vdekur, që është numri më i madh i vdekjeve të shkaktuara nga koronavirusi i regjistruar në një ditë në Kroaci.

“Që nga 25 shkurti 2020, kur u regjistrua rasti i parë i infeksionit në Kroaci janë regjistruar 46.547 persona të infektuar me koronavirus, nga të cilët 531 vdiqën, 30.910 u shëruan, nga të cilat 1.677 në 24 orët e fundit”, njoftoi Mbrojtja Civile.

Aktualisht në vetëizolim janë 29.098 persona.

Deri më tani janë testuar 485.281 persona, nga të cilët 9.287 në 24 orët e fundit.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you