LajmeShuhet Avni Mula! Inva Mula: Fluturoi gjigandi ynë

Shuhet Avni Mula! Inva Mula: Fluturoi gjigandi ynë

-

- Advertisment -spot_img

Kompozitori dhe këngëtari i njohur lirik Avni Mula është ndarë nga jeta në moshën 92 vjeçare. Lajmin e ka bërë të ditur përmes një postimi në profilin e saj në Facebook vajza e kompozitorit dhe këngëtarit të njohur, sopranoja Inva Mula.

“Gjigandi jonë fluturoi në Valsin e Perjetësisë!’, shkruan Inva Mula, duke njoftuar për ndarjen nga jeta të të atit. Avni Mula është një nga muzikantët më të njohur shqiptar të brezit të vet dhe është autor i kompozimeve të dhjetëra këngeve, dhe pjesëve të tjera si edhe të kolonave zanore të disa filmave.

Ndër më të njohurat dhe të spikaturat e këngëve të kompozuara prej tij të cilat publiku i pëlqen ende, janë “Valsi i Lumturisë”, “Nënë moj do pres gershetin”, “Kënget e atdheut tim”, “Një djep në Barrikadë”. Përveçse kompozitor, ai ka qenë edhe bariton i Ansamblit të Këngeve e Valleve popullore. Në nder të kontributit të dhënë për muzikën dhe artin shqiptar ishte nderuar me titullin “Artist i popullit”.

Avni Mula lindi më 4 janar të vitit 1928 në Gjakovë, në Kosovë. Por më vonë familja e tij u zhvendos në Shkodër dhe pas Luftës së Dytë botërore në Tiranë. Studimet si këngëtar lirik i përfundoi në kosnervtorin Çajkovski të Moskës. gjatë studimeve në Moskë ai u njoh dhe u martua me sporanon Nina Mula, shtetase ruse e cila është ndarë nga jeta disa vite më parë.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you