PakategoriShpërthen bombola në hotel, plagoset nëna me tre fëmijët/...

Shpërthen bombola në hotel, plagoset nëna me tre fëmijët/ Po bënin përgatitjet për të pritur turistët

-

- Advertisment -spot_img

Shefi i shërbimit të djegie plastikës në QSUT, Gjergji Belba la ditën e pushimit dhe erdhi në krye të detyrës së bashku me stafin mjekësor për t’i ardhur në ndihmë Adelinës e 3 fëmijëve të saj që u lënduan nga shpërthimi i bombolës së gazit në Velipojë një ditë pasi kishin shkuar të përgatisnin hotelin e tyre për të pritur pushuesit e parë.

Dy fëmijët e mitur të moshës 15 dhe 11 vjec për shkak të gjendjes së rënduar u transferuan menjëherë nga spitali i Shkodrës për në Tiranë me helikopter, ndërsa nena e tyre me djalin mbërritën me autoambulancë rreth orës 9 të mëngjesit të kësaj të diele.

“Situata në spitalin e djegie plastikës brenda QSUT në Tiranë paraqitet e rënduar. Jashtë spitalit qëndrojnë në pritje të afërmit e familjes Gjoka të cilët me ankth duan të mësojnë gjendjen shëndetësore të 4 anëtarëve të familjes; mes tyre është edhe nëna e Adelinës e cila shtrëngon në duar një kryq e lutet që çdo gjë të shkojë mbarë e me sukses”.

Në një reagim zyrtar të QSUT njoftohet se “pas konsultës së parë mjekësore është konstatuar se pacientët kanë djegie të rënda në trup. Aktualisht janë duke u trajtuar me mjekim intensive dhe janë në ndjekje të vazhdueshme nga stafi mjekësor”. Bombolat e gazit ishin armët e drejtuara ndaj pronares së hotelit e 3 fëmijëve të saj mëngjesin e sotëm teksa ata ishin zgjuar herët për të pirë kafen, tregojnë dëshmitarët e ngjarjes.

Teksa shpëtimi nga flakët për ta ishte hedhja në pishinë, kur shihnin hotelin të shkrumbohej, mjekët jashtë kamerave u shprehën se uji me klor në fakt nuk I ka ndihmuar por ju ka dëmtuar lëkurën, ndërsa djegia e tyre konsiderohet e gradës së tretë mbi 80%.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you