PakategoriMe tren për te kisha e Laçit/ Pelegrinazh në...

Me tren për te kisha e Laçit/ Pelegrinazh në kushte të vështira

-

- Advertisment -spot_img

Prej vitesh mëngjese të tilla nuk janë parë në stacionin e trenit në Lezhë. Që prej 15 marsit pelegrinazhi në kishën e Laçit ka rikthyer udhëtimin me tren, udhëtim të cilit i bashkohet ekipi i Top Channel për rreth 1 orë.

Rritja e çmimit të karburantit apo dhe biletave të transportit publik ka rikthyer interesin e shumë qytetarëve të cilët udhëtojnë me vetëm 80 lekë nga Lezha në Laç.

Është lirë ndaj më pëlqen. Ndryshe nga atje në SHBA ku janë shtrenjtë, por ky tren duket sikur vjen nga Ukraina”, thotë një qytetar.

Një udhëtim jo fort i sigurt, me xhama të thyer apo sedilje të grisura e pavarësisht këtyre, ka bërë që të ketë më shumë passgjerë se asnjëherë tjetër ku ka dhe nga ata, të cilët udhëtimin e tyre e bëjnë në këmbë, duke mos mundur të sigurojnë një sedilje nga numri i lartë i pasagjerëve.

Udhëtimi ynë përfundon në stacionin hekurudhor Laç, udhëtimin i cili nuk ofronte kushtet më minimale dhe aspak siguri për jetën e pasagjerëve.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you