PakategoriLindi foshnjën në ambientet e tualeteve në QSUT, reagon...

Lindi foshnjën në ambientet e tualeteve në QSUT, reagon “Shoqata e Infermierëve”: Vajza nuk na tregoi se ishte shtatzënë

-

- Advertisment -spot_img

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur pasditen e sotme në Tiranë, ku një vajzë ka lindur foshnjën e saj në ambientet e tualetit të e Qendrës Spitalore Universitare ‘Nënë Tereza’.

“Shoqata e Infermierëve” e ka bërë të ditur lajmin duke njoftuar se vajza u paraqit në spital ditën e djeshme në orën 02:00 të mëngjesit pasi kishte dhimbje të forta barku. Nga stafi, vajzës iu kërkua të priste në ambientet e tualetit për shkak të krizave, i cili ishte vendi ku edhe e reja lindi foshnjën e saj.

Pas lindjes, vajza u shoqërua nga ambientet e QSUT-së, në maternitet ku mori ndihmën dhe kujdesin dhe shërbimin e nevojshëm.

Pas këtij lajmi, “Shoqata e Infermierëve” bëri të ditur me anë të një njoftimi në ‘Facebook’ se vajza që lindi nuk ka treguar se ka qenë shtatzënë kur është paraqitur në spital.

Në njoftim thuhet gjithashtu se si nëna dhe bebja janë në gjendje të mirë shëndetësore.

Njoftimi i Shoqatës së Infermierëve:

E reja qe lindi ne urgjencë deklaroi që nuk ishte në dijeni për shtatzëninë – shoqata e infermiereve te Shqipërisë. Pas ngjarjes së ndodhur mbrëmjen e djeshme ne Urgjencën polivalente të QSUT ku një e re rreth moshës 20 vjeçare e paraqitur me dhimbje barku lind ne tualetin e Urgjencës Shoqata e Infermiereve vajti në Urgjence ku mori informacione të mëtejshme të një rasti te rrallë të ndodhur në Shqipëri. Stafi deklaroi qe vajza sapo është paraqitur ne Urgjencën ka deklaruar për dhimbje te forta barku dhe fryrje barku dhe direkt është drejtuar për në tualetin e Urgjencës ku ne pak minuta ajo dhe ka kryer nje lindje në ambientet e tualetit.

Pas ndihmës së dhënë aty e reja bashke me fëmijën është shoqëruar ne ambientin e sallës së kirurgjisë ku është bërë dhe trajtimi i mëtejshëm dhe ku është kryer dhe prerja e kordonit te bebit e me pas është njoftuar stafi i maternitetit të cilët janë paraqitur dhe kane transportuar ne ambientet e maternitetit nënën me fëmijën e saj. I gjithë stafi ka mbetur i shtangur kur nëna kishte deklaruar qe nuk ishte ne dijeni te nje shtatzënie e cila ka sjell nje reagim te madh ne mes stafit dhe familjareve te vajzës. Gjithsesi i urojme shëndet te mirë nënës dhe fëmijës dhe pse nje ngjarje e tille është një këmbanë alarmi për rininë Shqiptare.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you