PakategoriNë Moskë 200 mijë njerëz rrezikojnë të humbasin punën....

Në Moskë 200 mijë njerëz rrezikojnë të humbasin punën. Putin: Sanksionet nuk na lëkundin!

-

- Advertisment -spot_img

Rreth 200,000 persona rrezikojnë të humbasin vendin e tyre të punës në kryeqytetin rus, Moskë, për shkak të sanksioneve të vendosura për pushtimin e Ukrainës, kështu tha kreu i qytetit, Sergei Sobyanin.

Me qindra kompani perëndimore kanë njoftuar tashmë se do të pezullojnë veprimtaritë e tyre në Rusi pasi Perëndimi vendosi një sërë sanksionesh kundër Moskës, për shkak të pushtimit të Ukrainës.

Por deklarata e kryetarit të Moskës duket se nuk i bën përshtypje presidentit Vladimir Putin i cili thotë se lufta e sankssioneve të perëndimit ka dështuar.

Duke folur të hënën, në një dalje televizive Putin tha se Perëndimi “priste që të shqetësonte shpejt situatën financiaro-ekonomike të Rusisë, të provokonte panik në tregje dhe kolapsin e sistemit bankar, por kjo sipas tij nuk ka ndodhur.

Vendi jonë, tha ai, i ka rezistuar “presionit të paprecedentë” nga Perëndimi deri më tani. Por shifrat tregojnë të kundërtën. Sektori i shërbimeve të Rusisë ka pësuar rënien më të keqe të aktivitetit që nga goditja e pandemisë Covid-19 në 2020 pasi konsumatorët dhe bizneset anuluan porositë dhe pas sanksioneve gjendja u përkeqësua edhe më shumë.

Ekspertët parashikojnë se ndikimi më i madh ekonomik i sanksioneve perëndimore ende nuk është ndierë në Rusi dhe ata presin që brenda pak kohësh Moska të futet në recesion të thellë.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you