PakategoriUkrainasit ‘shkatërrojnë’ rusët në Mariupol/ Bombardohet Lviv dhe Kharkiv

Ukrainasit ‘shkatërrojnë’ rusët në Mariupol/ Bombardohet Lviv dhe Kharkiv

-

- Advertisment -spot_img

Një video me dron e publikuar nga regjimenti Azov i Ukrainës tregon se beteja për Mariupolin nuk do të jetë e lehtë. Ukrainasit kanë thënë se do të luftojnë deri në pikën e fundit të gjakut për të mbrojtur qytetin, dhe pikërisht në videon e publikuar prej tyre duket një kundërsulm i fuqishëm i tyre ndaj rusëve.

Për mariupolin, rusia një ditë më parë dha një ultimatum për tu larguar , pasi në të kundërt do të sigurohej që asnjë prej atyre që luftojnë për ta mbrojtur të mos mbetet i gjallë.

Në muajin e dytë të luftës , rusia duket se po përdor të gjitha forcat. luftime të ashpra u zhvilluan të hënën edhe në disa pjesë të tjera në Ukrainës, ku raketa ruse shkatërruan disa zona në lindje të qytetit perëndimor të Lviv duke lënë pas 7 të vdekur.

Po ashtu bombardime u raportuan edhe në kryeqytetin Kiev, të cilat që kur ukrainasit çuan në fund të detit të zi anijen Moskva janë bërë më të shpeshta. Ndërkohë sulme pati edhe në në kharkiv, ku të paktën dy persona thuhet se kanë humbur jetën, ndërsa në rrezen e sulmeve ishte edh qyteti jugor i Mykolaiv, pranë portit të Odesa.

Tani zyrtarët amerikanë dhe ata perëndimore thonë se Rusia po grumbullon forcat për një sulm final për të marrë lindjen e Ukrainë.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you