PakategoriZelensky: Rusia kërkon të ‘fshijë nga faqja e dheut’...

Zelensky: Rusia kërkon të ‘fshijë nga faqja e dheut’ Donbasin

-

- Advertisment -spot_img

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka akuzuar Rusinë se kërkon të ‘fshijë nga faqja e dheut’ të gjithë rajonin lindor të Donbasit, ndërsa forcat ukrainase po përgatiten per betejën finale per të mbrojtur qytetin e Mariupol.

Zelensky: Trupat ruse po përgatiten për një operacion të madh për të sulmuar lindjen e vendit tonë. Sulmi do të fillojë së shpejti. Ata duan të shkatërrojnë të gjithë Donbasin, të shkatërrojnë gjithçka që dikur i ka dhënë emër këtij rajoni. Ashtu sic po shkatërrojnë Mariupolin ata duan të fshijnë nga faqja e dheut edhe qytetet e tjera në rajonet e Donetsk dhe Luhansk.

Zelensky u bëri thirrje ukrainasve të mos i dëgjojnë urdhrat e pushtuesve.

Volodymyr Zelensky: “Injorojini urdhrat e pushtuesve. Mos bashkëpunoni me ta. Protestoni. Është e nevojshme të rezistojmë në mënyrë që Rusia të mos arrijë të shkatërrojë jetët tona në qytetet e tjera të Ukrainës, siç bëri në Donetsk dhe Luhansk”.

Presidenti ukrainas përsëriti thirrjen që Perëndimi të vendosë “një embargo të plotë të naftës nga Rusia”.

Volodymyr Zelensky: Nevoja për një embargo të plotë të naftës po rritet çdo ditë e më shumë, të gjithë në Europë dhe Amerikë po e sheh se si Rusia po kërkon të destabilizojë shoqëritë perëndimore. Basti i Rusisë për naftën dhe gazin duhet të dështojë.

Donbasi, që mbulon pjesën më të madhe të Ukrainës lindore, ka qenë vija e parë e konfliktit të vendit me Rusinë që nga viti 2014. Një fitore ruse në rajon do të tmerronte Perëndimin, por mund të shpëtonte qëllimet e luftës të Putinit, ndërsa një disfatë mund të çimentonte pushtimin e tij si një dështim historik.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you