SportiPesë pikë diferencë, PSG dhe Marseille bëhen gati për...

Pesë pikë diferencë, PSG dhe Marseille bëhen gati për “sprintin” final

-

- Advertisment -spot_img

Pesë javë nga fundi dhe tani gjithçka është rihapur sa i përket garës për titullin kampion në kampionatin francez.

Paris Saint-Germain pësoi humbjen e 6 sezonale të dielën dhe për më tepër në shtëpi përballë Lorient, me parizienët të cilët u mposhtën 1-3.

Lexo edhe:

Në krahun tjetër, hapin fals të kampionëve e shfrytëzoi në maksimum Marseille, me skuadrën e Igor Tudor që triumfoi 2-1 me përmbysje përballë Auxerre në “Veledrome”.

Parizienët qëndrojnë në vendin e parë përsëri me 75 pikë, ndërsa Marseille qëndron 5 pikë larg, me marsejezët që kanë 70 pikë.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you