SportiSportistëve rusë e bjellorusë u lejohet pjesëmarrja si neutralë,...

Sportistëve rusë e bjellorusë u lejohet pjesëmarrja si neutralë, Ukraina bojkot Botërorit

-

- Advertisment -spot_img

Federata Ukrainase e Xhudos do të bojkotojë Kupën e Botës të këtij viti, për shkak të vendimit të fundit të Federatës Ndërkombëtare të Xhudos për të autorizuar rikthimin e sportistëve rusë dhe bjellorusë në këtë garë.

Organi ukrainas kujtoi në një deklaratë zyrtare se “më shumë se 250 atletë ukrainas vdiqën duke mbrojtur vendin e tyre, duke përfshirë disa xhudistë” dhe pretendoi se nuk gjen “neutralitet dhe trajtim të barabartë” në këtë rezolutë.

“Ne konsiderojmë se ky vendim i Federatës Ndërkombëtare të Xhudos (IJF) bie ndesh me rekomandimet më të fundit të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (IOC), sipas të cilit statusi i atletit neutral mund t’u jepet vetëm atyre që nuk ndërhyjnë në konflikt”.

Federata me bazë në Kiev tashmë ka bojkotuar disa gara gjatë vitit të kaluar, duke deklaruar se “shumica e ekipit rus përbëhet nga xhudistë që po luftojnë në luftë si ushtarë të Federatës Ruse”.

Organizata ndërkombëtare e xhudos njoftoi të shtunën e kaluar se atletët e ndaluar mund të kthehen në gara si neutralë, për të marrë pjesë në Kampionatin Botëror që do të zhvillohet në Doha, Katar, në maj të këtij viti.

Deri më sot, xhudo ka qenë një nga sportet e pakta olimpike që nuk ka ndjekur menjëherë rekomandimet e IOC në vitin 2022, në lidhje me pushtimin e Ukrainës, duke i lënë atletët rusë dhe bjellorusë të marrin pjesë nën flamurin neutral.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you