SportiVIDEO/ Rroca, pikë e fortë e Istanbulsporit, asist perfekt...

VIDEO/ Rroca, pikë e fortë e Istanbulsporit, asist perfekt për Eze

-

- Advertisment -spot_img

Eduard Rroca tregoi edhe një herë se është një nga pikat më të forta të Istanbulsporit në Superligën e Turqisë.

Në përplasjen e drejtpërdrejtë me Girensunsporin, për t’iu shmangur zonës së ftohtë, 29-vjeçari, ish-futbollist i Luftëtarit dhe i Kukësit në Superiore, dha një asist përfekt me kokë për sulmuese Eze, që bëri maksimumi në marrjen e topit dhe në konkludim, duke zhbllokuar rezultatin që në minutën e 10-të.

Shtatë minuta më vonë, Girensunspori pati mundësinë për të barazuar me penallti, por Bajic u tregua i pasaktë.

Pjesa e parë u mbyll me epërsinë minimale të skuadrës ku aktivizohen pesë lojtarë shqiptar: Rroca e Guri nga Shqipëria, Ethemi nga Maqedonia e Veriut, si dhe Topallaj dhe Loshaj nga Kosova.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you