LajmeIrani ekzekuton një burrë suedezo-iranian, nën akuzat për terrorizëm

Irani ekzekuton një burrë suedezo-iranian, nën akuzat për terrorizëm

-

- Advertisment -spot_img
Irani e ka ekzekutuar një burrë suedezo-iranian, të akuzuar se ka qenë mbrapa një sulmi vdekjeprurës në një paradë ushtarake, më 2018.

Habib Chaab ka qenë themelues i një grupi separatist, që ka bërë thirrje për pavarësi të arabëve etnikë në provincën Kuzestan, e cila gjendet në jugperëndim të Iranit.

Ai ka jetuar në ekzil në Suedi për një dekadë, mirëpo është zënë nga agjentët iranianë në Turqi, më 2020.

Ministri i Jashtëm suedez, Tobias Billstrom, ka thënë se autoritetet shtetërore i kanë kërkuar Iranit që të mos ekzekutojë Chaabin.

“Dënimi me vdekje është jonjerëzor dhe ndëshkim i pakthyeshëm, prandaj Suedia, bashkë me vendet tjera të Bashkimit Evropian, e dënon këtë lloj të gjobës, pavarësisht rrethanave”, ka thënë ai.

Autoritetet e drejtësisë në Iran, e kanë akuzuar Chaabin se e ka udhëhequr grupin, Harakat al-Nida – lëvizjen për çlirim të Ahvazit – i cili, sipas Iranit, qëndron mbrapa sulmeve në jugperëndim të shtetit.

Në këtë provincë të pasur me shumë naftë banon një komunitet i madh i arabëve, të cilët shpesh janë ankuar për margjinalizim dhe diskriminim.

Teherani, në anën tjetër, i hedh poshtë këto akuza.

Në sulmin e vitit 2018, në paradën ushtarake në qytetin e Ahvazit, disa persona të armatosur kanë nisur sulme me armë zjarri ndaj trupave të Gardës Revolucionare Islamike, duke lënë të vdekur 25 persona, përfshirë ushtarë dhe civilë që e kanë shikuar paradën.

Chaab besohet se është nxitur që të shkojë në Stamboll për ta takuar një grua, dhe aty më pas është kidnapuar dhe dërguar në Iran.

Organizata ndërkombëtare për të drejta të njeriut, Amnesty International, ka thënë se gjyqi ndaj tij ka qenë “plotësisht i padrejtë” dhe se ai është torturuar.

Sipas kësaj organizate, Irani ekzekuton më shumë njerëz, sesa secili vend tjetër në botë, përveç Kinës.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you