LajmeKostoja e produkteve ushqimore në mbarë botën!

Kostoja e produkteve ushqimore në mbarë botën!

-

- Advertisment -spot_img

Ushqimi është një domosdoshmëri themelore e jetës. Është një nga gjërat e pakta të përbashkëta të gjithë njerëzimit. Thënë kështu, një udhëtim në Tesco në Londër, Angli, ka të ngjarë të jetë shumë i ndryshëm nga një udhëtim në tregun Kuromon Ichiba në Osaka, Japoni. Jo vetëm që njerëzit në qytete të ndryshme hanë gjëra të ndryshme, por gjithashtu paguajnë çmime të ndryshme për ushqimin e tyre. Le të hedhim një vështrim në koston e produkteve ushqimore në 20 qytete në mbarë botën bazuar në shumën minimale të rekomanduar mujore të parave për ushqim për person.

Çikago, SHBA

Minimumi mujor: 325 dollarë Çikago është qyteti i tretë më i populluar në Amerikë pas Nju Jorkut dhe Los Anxhelosit, por çmimet e tij të ushqimit janë shumë më të ulëta se të dy. Si rezultat, shuma e arsyeshme minimale e rekomanduar mujore e parave për ushqim për person është 325,37.

New York City, SHBA

Minimumi mujor: 486 dollarë Gjithçka është më e shtrenjtë në New York City, duke përfshirë qiranë, transportin dhe ushqimin. Personi mesatar mund të presë të paguajë të paktën 486 dollarë për sende ushqimore në muaj, ose 161 dollarë më shumë se banorët e Çikagos. Por kjo është ende shumë më lirë se ajo që do të paguani nëse hani jashtë. Një vakt për dy në një restorant të nivelit të mesëm ka të ngjarë t’ju kushtojë deri në 100 dollarë.

Zyrih, Zvicër

Minimumi mujor: 739 dollarë Zyrihu u emërua një nga qytetet më të shtrenjta në botë për të jetuar në vitin 2020, dhe një arsye e madhe për këtë ishte kostoja e lartë e ushqimit. Sipas Numbeo, sendet ushqimore mujore do t’ju kushtojnë jo më pak se 666 franga zvicerane, ose afërsisht 739 dollarë amerikanë. Mishi dhe produktet e qumështit janë ndër artikujt më të shtrenjtë.

Honolulu, SHBA

Minimumi mujor: 551 dollarë Kryeqyteti i Havait është një nga qytetet më të shtrenjta në Amerikë për sende ushqimore. Ironikisht, prodhimi është një nga artikujt më të kushtueshëm, pavarësisht historisë së pasur bujqësore të shtetit. Një nga arsyet kryesore që ushqimi është kaq i shtrenjtë në Hawaii është sepse midis 85% dhe 90% e artikujve importohen.

Guatemala City, Guatemala

Minimumi mujor: 222 dollarë Kryeqyteti më i madh në Amerikën Qendrore ka një reputacion për ushqimin e shijshëm dhe të përballueshëm të rrugës, duke përfshirë tostadas, enchiladas dhe chuchitos, një lloj tamale nga Guatemala. Shuma minimale e rekomanduar mujore e parave për ushqim për person është 1,717,10 kuetzalë, ose 222 dollarë amerikanë.

Beograd, Serbi

Minimumi mujor: 154 dollarë Europa Lindore është një vend i mrekullueshëm për të gjetur një vakt të lirë, qoftë në një restorant, në rrugë ose në dyqane ushqimore. Në kryeqytetin serb të Beogradit, për shembull, ushqimi i një muaji do t’ju kushtojë aq pak sa 15,046,34 dinarë (154 dollarë amerikanë).

Hanoi, Vietnam

Minimumi mujor: 202 dollarë Ushqimi i Hanoi është i përballueshëm dhe i larmishëm. Kuzhina vietnameze është një përzierje e gatimit francez dhe kinez me përbërës vendas, duke përfshirë erëza; barishte si rau răm, shiso dhe borziloku thai; dhe prodhime të tilla si letra orizi, limoni, salca e peshkut dhe orizi ngjitës.

Bangkok, Tajlandë

Minimumi mujor: 248 dollarë Distrikti Chinatown i Bangkok (i njohur për vendasit si Yaowarat) konsiderohet vendlindja e ushqimit në rrugë, me më shumë se 110,000 shitës ushqimesh sot. Si i tillë, qyteti ka një histori të pasur të ofrimit të ushqimeve të shijshme me çmime të përballueshme, dhe kjo përfshin sende ushqimore.

Osaka, Japoni

Minimumi mujor: 453 dollarë Hotels.com e cilësoi Osakën si qytetin më të mirë në botë për ushqimoret, me pjata të njohura si okonomiyaki (pica japoneze) dhe takoyaki (topa oktapodësh). Ajo është gjithashtu shtëpia e disa prej tregjeve më të mëdha të peshkut në botë, ku ton i freskët shitet çdo ditë. Dhe ndërsa sendet ushqimore në përgjithësi mund të jenë pak të shtrenjta (453 USD minimale në muaj), ka ende ushqime të përballueshme për të gjetur në vende si tregu Kuromon Ichiba, i cili shet produkte të freskëta dhe butakë me çmime konkurruese.

Londer, Angli

Minimumi mujor: 295 dollarë Për një qytet të madh, çmimet e ushqimeve në Londër janë çuditërisht të arsyeshme, me vetëm 209 £ (295 dollarë amerikanë) minimale në muaj. Sipas BBC, “Britanikët shpenzojnë mesatarisht 8% të shpenzimeve totale të familjeve të tyre për ushqim për të ngrënë në shtëpi”, që është më pak se çdo vend tjetër përveç SHBA-së dhe Singaporit. Kjo është pjesërisht për shkak të rritjes së popullaritetit të supermarketeve me zbritje si Aldi dhe Lidl, të cilat e kanë vështirësuar rritjen e çmimeve për supermarketet më të mëdha.

Stokholm, Suedi

Minimumi mujor: 388 dollarë Kostoja e jetesës në Stokholm, duke përfshirë shpenzimet e ushqimit, është mjaft e lartë, por siç thekson Culture Trip, gjithçka varet nga ajo që po blini. Ndërsa kostoja e jetesës mund të jetë e lartë, po ashtu janë edhe të ardhurat mesatare. Personi mesatar në Stokholm fiton 49,200 krona suedeze (ose afër 6,000 dollarë amerikanë) në muaj.

Singapor, Singapor

Minimumi mujor: 342 dollarë Ushqimet mund të jenë mjaft të shtrenjta në Singapor për shkak të faktit se një numër i madh artikujsh importohen, si qumështi, frutat jotropikale dhe djathi, por siç nëse gatuani në në shtëpi çdo ditë, ndoshta mund të arrini të shpenzoni sa më pak se 200 dollarë në muaj për sende ushqimore.

Kiev, Ukrainë

Minimumi mujor: 146 dollarë Ukraina renditet rregullisht në mesin e vendeve ushqimore më të lira në botë. Prodhimet si mollët, bananet dhe patatet janë veçanërisht të lira. Thënë kështu, vendi pa çmimet e tij të ushqimeve u rritën me 7.7% në dy muajt e parë të 2021 krahasuar me të njëjtën kohë të vitit të kaluar, me artikuj si buka, vezët dhe qumështi që pësuan rritjen më të madhe.

Seul, Koreja e Jugut

Minimumi mujor: 538 dollarë Për shkak të klimës së ftohtë të Koresë së Jugut dhe prodhimit të kufizuar bujqësor, frutat shpesh janë shumë më të shtrenjta atje sesa në vende të tjera anembanë botës. Për shembull, sipas Numbeo, është vendi më i shtrenjtë për të blerë banane dhe mollë.

Lisbonë, Portugali

Minimumi mujor: 230 dollarë “Shpenzimet e ushqimit janë përgjithësisht të ulëta” në Portugali, sipas International Living, pasi shumica e qyteteve, përfshirë kryeqytetin, ofrojnë si tregje tradicionale portugeze ashtu edhe supermarkete moderne. Si e tillë, një faturë mujore ushqimore mund të jetë sa më pak se 230 dollarë për person.

Reykjavik, Islandë

Minimumi mujor: 454 dollarë Vetëm Zvicra paguan më shumë për pulën e saj sesa Islanda, ku në kryeqytetin Reykjavik 0,15 kg (0,33 lb.) fileto pule kushtojnë 2,32 dollarë amerikanë. Në përgjithësi, Islanda është një nga vendet më të shtrenjta në botë për të jetuar. Ushqimi është veçanërisht i kushtueshëm sepse “bujqësia në Islandë është e rregulluar fort me importimin e shumë produkteve bujqësore të ndaluara dhe kontrollet e çmimeve për produktet vendase.”

Abuja, Nigeri

Minimumi mujor: 250 dollarë Ndërsa çmimet e artikujve të tillë si viçi dhe pula janë relativisht të ulëta në Nigeri, nigerianët shpenzojnë më shumë para për ushqim se çdo vend tjetër në botë, me më shumë se gjysma e të ardhurave të familjes së tyre që shkojnë për ushqime. Sipas salaryexplorer.com, punëtori mesatar nigerian fiton 339,000 NGN në muaj, ose më pak se 900 dollarë amerikanë.

Toronto, Kanada

Minimumi mujor: 326 dollarë Sipas Forumit Ekonomik Botëror, kanadezët shpenzojnë pak më shumë se 9% të të ardhurave vjetore të familjes për ushqim, duke e bërë atë një nga vetëm tetë vendet në botë që shpenzojnë më pak se 10%. Në qytetin më të madh të Kanadasë, për shembull, të ardhurat mesatare të familjes janë afër 100,000 dollarë kanadezë (82,000 dollarë amerikanë), ndërsa shuma minimale e rekomanduar mujore e parave për ushqim për person është nën 400 dollarë kanadezë (326 dollarë amerikanë).

Mexico City, Meksikë

Minimumi mujor: 175 dollarë Nuk duhet të keni ndonjë problem për të gjetur ushqime të shkëlqyera dhe të lira në kryeqytetin e Meksikës. Sipas Investopedia, “Dyqanet ushqimore, furrat e bukës dhe tregjet janë të vendosura kudo në Mexico City, duke e bërë të lehtë mbajtjen e qilarit tuaj të pajisur dhe frigoriferin tuaj plot.” Dhe nëse po kërkoni të hani jashtë, mund të merrni lehtësisht një vakt nga një restorant lokal ose shitës ambulant për vetëm 5 dollarë.

Hamilton, Bermuda

Nuk është e lirë të jetosh në parajsë. Në fakt, kryeqyteti i Bermudës kryeson indeksin e kostos së jetesës për vitin 2021, përpara gjashtë qyteteve tejet të shtrenjta zvicerane. Çuditërisht, Hamilton është gjithashtu qyteti më i shtrenjtë në botë për sende ushqimore, me një indeks të produkteve ushqimore prej 153.30, më shumë se 16 pikë më i lartë se qyteti i vendit të dytë (Bazel, Zvicër). Siç vëren Bermuda4U.com, “Pothuajse asgjë nuk prodhohet në ishull, kështu që gjithçka duhet të importohet (kryesisht nga SHBA). Kostot e transportit, detyrimet doganore dhe kostot e larta të punës rrisin çmimet në mënyrë të konsiderueshme.”

Edel Strazimiri / SCAN

Material i përgatitur nga portali SCAN TV.

Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you