LajmePalët ndërluftuese në Sudan pritet të nisin bisedimet në...

Palët ndërluftuese në Sudan pritet të nisin bisedimet në Arabinë Saudite

-

- Advertisment -spot_img
Arabia Saudite do të jetë nikoqire e një takimi sy më sy, në mes të palëve që janë përfshirë në luftimet në Sudan.

Ky takim është planifikuar të realizohet, pas dështimit të disa armëpushimeve.

Në një deklaratë të përbashkët, të lëshuar nga Shtetet e Bashkuara dhe Arabia Saudite, është mirëpritur “faza paranegociuese” në Xhedah, në mes të ushtrisë sudaneze dhe grupit paraushtarak, Forcat e Mbështetjes së Shpejtë (RSF).

Të premten, është raportuar se luftimet kanë vazhduar.

Ushtria sudaneze ka thënë se në bisedime do të shqyrtohen çështjet humanitare, derisa grupi RSF, nuk ka bërë ndonjë koment publik.

Si pasojë e luftimeve të ashpra, që janë duke vazhduar që tri javë, janë vrarë qindra persona dhe janë zhvendosur më shumë se 450.000 civilë.

Ata janë nisur kryesisht nëpër vendet fqinje.

Komandanti i ushtrisë së Sudanit, gjenerali, Abdel Fattah al-Burhan – presidenti de facto i Sudanit – është në luftë për pushtet me liderin e RSF-së, gjeneralin, Mohamed Hamdan Dagalo, i njohur edhe si Hemedti.

Në deklaratën e Qeverive të SHBA-së dhe Arabisë Saudite, është bërë thirrje që “të dyja palët të kenë në konsideratë interesat e kombit sudanez dhe popullit të tij, dhe të angazhon në bisedime drejt një armëpushimi”.

Intensiteti i luftimeve ka penguar edhe dërgimin e ndihmave në këtë shtet.

Deri më tani, gjenerali Burhan dhe Hemedti, i cili e ka udhëhequr një milici arabe në konfliktin në Darfur, kanë treguar pak gatishmëri për të arritur marrëveshje për paqe.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you