LajmeShkrimtari nacionalist rus Prilepin plagoset në një sulm me...

Shkrimtari nacionalist rus Prilepin plagoset në një sulm me makinë-bombë

-

- Advertisment -spot_img
Shkrimtari rus, Zakhar Prilepin, është plagosur si pasojë e një sulmi me makinë -bombë të shtunën, për të cilin Rusia e fajësuar menjëherë Ukrainën dhe Perëndimin.

Agjencia e lajmeve TASS, e ka cituar Ministrinë e Brendshme ruse të ketë thënë se një person është vrarë në shpërthimin që ka ndodhur në rajonin Nizhny Novgorod, rreth 400 kilometra në lindje të Moskës.

Një zëdhënës i ministrisë ka thënë se i dyshuari është arrestuar.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, ka thënë në Telegram se “faktet janë të vërteta: Uashingtoni dhe NATO-ja e kanë ushqyer një tjetër qelizë terroriste ndërkombëtare – regjimin e Kievit”.

Ajo ka thënë se sulmi është “përgjegjësi direkte e SHBA-së dhe Britanisë”, mirëpo nuk ekzistojnë dëshmi për të mbështetur akuzat.

“Ne lutemi për Zakharin”, ka thënë ajo.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, ka refuzuar të flasë, në mungesë të informacioneve nga hetuesia.

Prilepin është novelist, i cili hapur mbështet veprimet e Rusisë në Ukrainë, ku lufta e Moskës ka hyrë në muajin e 15-të.

Ai njihet për qasjet e tij nacionaliste, dhe ka mbi 300.000 ndjekës në Telegram, dhe kanalin e tij në YouTube.

Ai ka luftuar për forcat mbështetëse ndaj Rusisë, në luftën në lindje të Ukrainës – të nisur para shkurtit të vitit 2022 – si dhe e ka udhëhequr një njësit ushtarak atje.

Në një intervistë të vitit 2019, ai ka thënë se njësiti i tij “ka vrarë numër të madh njerëzish”.

“Ka njerëz të vdekur, ata janë të varrosur, dhe janë shumë”, ka thënë ai.

“Asnjë njësit në mesin e batalioneve në Donjeck, nuk ka pasur rezultate të tilla. Kemi bërë kaos të madh… asnjë komandant nuk e ka pasur rezultatin sikurse timin”.

Dy propagandistë pro-luftës në Ukrainë, janë vrarë në Rusi, prej nisjes së konfliktit.

Darya Dugina, vajza e ideologut nacionalist, ka vdekur në një makinë-bombë afër Moskës, në muajin gusht, derisa blogeri ushtarak, Vladlen Tatarsky, është vrarë në një sulm me bombë në një kafe në Shën Petersburg, muajin e kaluar.

Lufta në Ukrainë ka nisur më 24 shkurt 2022.

Presidenti rus, Vladimir Putin, e quan luftën si “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra.

Si pasojë e luftës kanë vdekur mijëra persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you