SportiChampions League “zbarkon” në Ohër, Struga gati për të...

Champions League “zbarkon” në Ohër, Struga gati për të shkruar historinë ndaj Zalgiris

-

- Advertisment -spot_img

90 minuta larg historisë dhe larg kualifikimit. Struga është shumë pranë një arritje të jashtëzakonshme, me skuadrën e Shpëtim Duros që të martën do të luaj ndeshjen e kthimit përballë Zalgiris, në raundin e parë të kualifikueseve të UEFA Champions League.

Në Lituani gjithçka u mbyll në barazim, me rrjeta të paprekura, me kampionët e Maqedonisë së Veriut të cilët zhvilluan një ndeshje shumë të mirë dhe ndoshta me pak fat mund të kishin marrë edhe maksimumin.

Por, e kaluara mbetet e kaluar dhe Struga ka lënë pas emocionet e debutimit, ndoshta 90 minuta nuk mjaftojnë kurrësesi për të fituar eksperiencë, por mjaftojnë për të studiuar kundërshtarin dhe për të fituar më shumë siguri në vetvete.

Lituanezët pavarësisht faktit se janë në aktivitet e sipër, kjo për faktin se kampionati në Lituani është në gjysmën e tij, nuk ia dolën të gjenin ritmin e duhur apo të bënin diferencën dhe kjo edhe për meritë të Strugës.

Zalgiris prezantohet me 9 ndeshje radhazi pa humbje, ndërsa Struga është në hapat e parë të sezonit të ri dhe kërkojnë kalimin në raundin e dytë të Champions-it për të tretin sezon radhazi, ndërkohë vlen për t’u theksuar edhe pjesëmarrja e tyre në grupet e Conference League edicionin e kaluar.

Për skuadrën kampione të Maqedonisë së Veriut kjo do të jetë ndeshja e katërt në arenën europiane, por e para në shtëpi sa i përket kompeticionit më të rëndësishëm në Kontinentin e Vjetër dhe atmosfera pritet të jetë elektrizuese në Ohër, me klubin dhe tifozët që kanë nisur përgatitjet për të mbështetur në maksimum skuadrën në këtë mision sa të rëndësishëm, po aq edhe të veçantë.

Struga gjithashtu është në kërkim të suksesit të parë europian, ndërsa në këtë përballje do të vendos drejtësi një emër i njohur. Bëhet fjalë për anglezin Darren England.

Struga – Zalgiris do të luhet të martën duke nsiur nga ora 17:00 dhe do të transmetohet live dhe ekskluzivisht në SuperSport.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you