SportiLargimi i Onanas nga Kameruni, rrëfimi i bujshëm: E...

Largimi i Onanas nga Kameruni, rrëfimi i bujshëm: E përzuri Eto’o, të gjithë ndihen të ‘mbytur’ nga ai!

-

- Advertisment -spot_img

Në orët kur përcaktohet e ardhmja e Andre Onana, i destinuar për të kaluar nga Inter te Manchester United, del në skenë një prapaskenë interesante në lidhje me raportin e trazuar mes portierit dhe kombëtares së Kamerunit. Detaje sensacionale, të cilat i bën të ditura Henry Njalla Quan, ish-drejtues i Federatës kamerunase të futbollit.

Versioni i tij është i qartë, ai që shkaktoi largimin e bujshëm të Onana nga grumbullimi i Kamerunit gjatë Botërorit në Katar, ishte Samuel Eto’o, presidenti i Federatës.

Një sulm i vërtetë ai i Njalla, në drejtim të ish futbollistit të Inter pasi u shpreh:

“Grumbullimi i Onana në kombëtare ka qenë i varur prej Eto’o. Kur e pyeta formalisht në lidhje me të ardhmen e portierit tonë në kombëtare mu përgjigj që karriera e djaloshit kishte përfunduar”.

Duke i qëndruar këtij versioni problemi nuk ka qenë ai i portierit me trajnerin Rigobert Song, por gjithcka është shkaktuar nga Eto’o një figurë mbytëse sipas Njalla që vazhdon:

“Yjet e kombëtares ndihen të mbytur nga dikush që ishte një yll kur ishte një futbollist. Ishte një yll kur luante futboll dhe do të qëndrojë një yll edhe si drejtues. Është prezent në cdo mbledhje, në cdo seancë stërvitore, edhe trajneri ndihet i mbytur nga prania e kudondodhur e Eto’o”.

Rrëfimi i Njalla shkon edhe më në thellësi të problemit me akuza të rënda ndaj ish sulmuesit.

“Eto’o i ka paguar një milionë franga një drejtuesi futbolli për të më kontrolluar, dhe ky person nisi të kërcënojë familjen time. Kontaktova autoritetet që garantuan sigurinë dhe paprekshmërinë time”.

Akuzat e Njalla dhe versioni i tij mund të afrojnë sërish Onanan me trajnerin Song dhe kombëtaren e Kamerunit, edhe pse fluturimi për tu rikthyer në shtëpi në këtë rast do të nisë nga Manchesteri.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you