LajmeNdërtesa e re më e madhe e zyrave në...

Ndërtesa e re më e madhe e zyrave në botë është më e madhe se Pentagoni!

-

- Advertisment -spot_img

Qyteti belg i Antwerpen mund të njihet si qendra e tregtisë së diamanteve në botë, ndërsa shumica e gurëve të përafërt janë minuar në Rusi ose Afrikë. Por rreth 150 milje në veri të Mumbait, Indi, ndodhet një kryeqytet më pak i njohur: Surati, ku janë prerë rreth 90% e të gjithë diamanteve të planetit. Tani, qyteti në shtetin Gujarat ka një ndërtesë rekord për të strehuar industrinë e tij të madhe.

Bursa Surat Diamond e sapohapur është faturuar si një “destinacion me një ndalesë” për mbi 65,000 profesionistë të diamanteve, duke përfshirë prerës, lustrues dhe tregtarë. Duke shfaqur një varg prej nëntë strukturash drejtkëndëshe që derdhen nga dhe ndërlidhen nëpërmjet një “shtylla kurrizore” qendrore, kompleksi i gjerë 15-katësh është ndërtuar në më shumë se 35 hektarë tokë.

Arkitektët e qendrës tregtare thonë se ajo përfshin mbi 7.1 milionë metra katrorë sipërfaqe, që do të thotë se ka tejkaluar Pentagonin si ndërtesa më e madhe e zyrave në botë. Projekti është vendosur të mirëpresë banorët e tij të parë në nëntor pas katër vitesh punë ndërtimore, dy prej të cilave u penguan nga vonesat e lidhura me Covid-in. Ajo pritet të hapet zyrtarisht më vonë këtë vit nga kryeministri indian Narendra Modi, i cili ka lindur në Gujarat dhe më parë ka shërbyer si kryeministër i shtetit.

Fotot e reja, ofrojnë një vështrim në dyshemetë e mermerta dhe atriumet e mbushura me dritë që lidhin mbi 4700 hapësira zyrash, të cilat gjithashtu mund të dyfishohen si punëtori të vogla për prerjen dhe lustrimin e diamanteve. Zhvillimi prej 32 miliardë rupi (388 milionë dollarë) strehon gjithashtu 131 ashensorë, si dhe ambiente ngrënieje, shitjeje me pakicë, mirëqenie dhe konferencash për punëtorët.

Sipas CEO të projektit, Mahesh Gadhavi, Surat Diamond Bourse do të shpëtojë mijëra njerëz nga udhëtimi ndonjëherë çdo ditë në Mumbai me tren për të bërë biznes. Ndërtesa u organizua nga firma indiane e arkitekturës Morphogenesis pas një konkursi ndërkombëtar dizajni. Tejkalimi i Pentagonit nuk ishte pjesë e konkursit, tha Gadhavi. Përkundrazi, madhësia e projektit diktohej nga kërkesa, tha ai, duke shtuar se zyrat ishin blerë të gjitha nga kompanitë e diamantit përpara ndërtimit.

Morphogenesis tha se faqosja e saj krijon një “fushë të barabartë loje” për bizneset si të vogla ashtu edhe të mëdha. Me zyrat e lidhura nga një korridor i gjatë qendror, një konfigurim që të kujton një terminal të aeroportit, banorët kanë qasje të ngjashme të përshtatshme në lehtësitë dhe objektet, sipas bashkëthemeluesit të firmës së arkitekturës, Sonali Rastogi, i cili e përshkroi dizajnin si “demokratik”.

Ndërsa arkitektja pranoi se Surat nuk zotëron një “gjuhë arkitekturore shumë të jashtëzakonshme”, ajo shprehu shpresën se dizajni i qëndrueshëm do të formësojë zhvillimin e ardhshëm të një qyteti ku temperaturat e verës mund të kalojnë 44 gradë Celsius.

Morphogenesis pretendon se dizajni i tij konsumon deri në 50% më pak energji sesa maksimumi i lejuar për të fituar një vlerësim “platin” nga Këshilli Indian i Ndërtimit të Gjelbër. Forma e ndezur e shtyllës kurrizore qendrore ishte projektuar për të përcjellë erërat mbizotëruese përmes strukturës, thonë arkitektët, ndërsa “ftohja rrezatuese” qarkullon ujë të ftohtë nën dyshemetë e saj për të ulur temperaturat e brendshme.

Edel Strazimiri / SCAN

Material i përgatitur nga portali SCAN TV.

Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

ICC rejects attempt to block investigation on Duterte’s drug war

Court's probe into thousands of killings in 'war on drugs' will continue despite Philippines' attempt to block it.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Kenya braces for 3 days of anti-gov’t protests: All the details

The latest round of anti-government protests in Kenya has been scheduled after tax hikes add to soaring cost of living.

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you