Lajme

INSTAT: Bujqësia, i vetmi sektor që vijoi zgjerimin e fortë të eksporteve!

Bujqësia, duhani e pijet kanë vijuar trendin e rritjes së eksporteve edhe gjatë muajit qershor të këtij viti, duke u ngjitur në vendin e...

A është e sigurt të udhëtosh gjatë valës së të nxehtit në Europë?

Vendet në të gjithë Mesdheun janë në kontrollin e një vale rekord të të nxehtit pasi janë goditur nga ‘stuhia e dytë e të...

Pse më shumë amerikanë po shpërngulen në Spanjë dhe paguajnë çmime të larta për prona?!

Më shumë amerikanë po dynden në Spanjë për më gjatë, qoftë si të ashtuquajtur nomadë dixhitalë që punojnë jashtë vendit ose për të shijuar...

Dy shtete që po përpiqen për ‘fronin’ si kryeqyteti i Europës për inteligjencën artificiale!

Dy vende po përpiqen për pozitën si kryeqyteti i Europës për inteligjencën artificiale. Si presidenti francez Emmanuel Macron ashtu edhe kryeministri britanik Rishi Sunak...

Bujqësia vijoi zgjerimin e fortë të eksporteve – Me 42.6% në 6-mujorin e parë si rezultat i politikave efikase mbështetëse

Bujqësia, duhani e pijet kanë vijuar trendin e rritjes së eksporteve edhe gjatë muajit qershor të këtij viti, duke u ngjitur në vendin e...

Inflacioni kthehet në efekt “boomerang” për eksportet – Bien me 17.3% gjatë qershorit, si pasojë e uljes së çmimeve. Në “skenë” dalin Izraeli e...

Ngadalësimi i inflacionit dhe ndoshta deri diku edhe zhvlerësimi i euros e dollarit vijon të ulë ritmet tregtisë së jashtme. Shifrat e Instat për...

“Si do ti mbani mjekët në Shqipëri pas 5 vitesh?” – Studentët: Do prodhoni brez të humbur, do t’i largoni të rinjtë që në...

Studentët e mjekësisë janë dëgjuar për herë të parë nga deputetët në Komisionin Parlamentar të Edukimit lidhur me argumentet që kanë kundër projektligjit që...

Të aplikohen faktorë risku në primin e sigurimit të detyrueshëm motorik – Kuvendi: Të përgatitet brenda vitit 2023 metodologjia

Kuvendi i ka kërkuar Autoritetit të Mbikqyrjes Financiare të hartojë brenda vitit 2023 një metodologji për shoqëritë e sigurimit, duke aplikuar një sërë faktorësh...

Latest news

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.
- Advertisement -spot_imgspot_img

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.

Pride before a fall: Why I stopped going to Stonewall’s Pride

In Stonewall's hands, Pride is no longer a political protest but a corporate party for 'gender identity'.

Must read

Indian opposition parties form ‘INDIA’ alliance for 2024 election

INDIA stands for 'Indian National Developmental Inclusive Alliance', says a leader after two-day meeting in Bengaluru.

After ending deal, Russia warns against Black Sea grain shipments

Russia cautions against shipments without its 'security guarantees', having quit the wartime deal on Monday.
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you

Nigerian petrol prices reach record high after subsidy removal

The removal in May has triggered skyrocketing fuel prices in Africa's largest oil producer.

Përse bebet buzëqeshin me ne? Shkenca jep përgjigjen

Buzëqeshja e një bebeje mund të jetë gjëja më...

Moment BBC director, 40, pushed a man who fell and then died of his injuries in a row over Welsh independence – as he...

Moment BBC director, 40, pushed a man who fell and then died of his injuries in a row over Welsh independence - as he is cleared of manslaughter in court