SportiFlet Ragip Xhaka: Graniti qau në ndeshjen me Serbinë....

Flet Ragip Xhaka: Graniti qau në ndeshjen me Serbinë. Kontakte me Shqipërinë por patëm mospajtim

-

- Advertisment -spot_img

Vëllezërit Xhaka janë shumë të lidhur si me Shqipërinë,ashtu edhe me Kosovën ndonëse kanë kaluar pjesën më të madhe të jetës së tyre nëZvicër. Dhe për këtë, meritë ka padyshim babai i dy mesfushorëve, Ragip Xhaka.Ky i fundit ka qenë gjithmonë shumë dashamirës që ata të përfaqësonin shqiptarëtdhe në RTV Dukagjini ka treguar prapaskenat e të kaluarës të mesfushorit qëtashmë mbron ngjyrat e Zvicrës dhe pse ai nuk u vesh kuqezi, apo me fanellën e “Dardanëve”.

“Kur djemtë filluan të merren me sport, të bëhen të gjallësi i themi në gjuhën popullore, kam pasur kontakt me Shqipërinë. Pati njëmospajtim dhe nuk shkoi aty. Sa i përket Kosovës, ka qenë e ditur se nëseluajnë në Evropian më parë, atëherë ka qenë e pamundur të luanin me Kosovën.

E kemi çuar një letër në FIFA, drejtpërsëdrejti, pa ndihmëne askujt, me anë të avokatit tonë. Na është kthyer e mbyllur, me përgjigje përshkak të Kampionatit Evropian. Aty u mbyll gjithçka. Kritikat më kanë ardhurmua si prind dhe familjes. Nuk e ndiej vetën fajtor. Për gjithë atë që kemibërë deri tani, pa marrë parasysh Zvicrën apo Kosovën, jam krenar. Asnjëherënuk e kemi harruar Kosovën.

Jo se janë vetëm këta dy, por janë të vetmit dy djemshqiptarë, dy vëllezër, që dalin hapur dhe e mbrojnë, si Kosovën, ashtu edheShqipërinë, me shkrim, me anë të mediave, në fushë, me gjithçka, edhe pseGraniti luan me kombëtare tjetër. Ai ka motivuar lojtarë të tjerë. Po ju tregojnjë rast, në lojën me Serbinë dhe Shqipërinë që luhej në Shqipëri, Granitifilloi të qante përse ngriti tre gishtat njëri lojtar. Nuk e kemi fshehur qëjemi shqiptarë, kurrë, asnjëherë. Më vjen keq që ka ndodhur kështu, por ai kaqenë fati, si për Zvicrën, si për Kosovën, ashtu edhe për Shqipërinë”, shpjegoiRagip Xhaka. /vipsport.al/

Latest news

Mexico is suing US gunmakers for thousands of guns trafficked across the border each year. Can they win?

Mexico City (CNN)When early in his term, Mexican President Andres Manuel Lopez Obrador called on the United States to...

Jovenel Moïse: Haiti requests foreign troops after president’s assassination

Haiti has asked for foreign troops to be sent to the country to protect key infrastructure after the assassination...

Covid origins: Scientists weigh up evidence over virus’s origins

Amid the misery of a pandemic that has claimed at least four million lives, the scientific search for its...

White House defends role in Hunter Biden art sale

The White House has defended its role in helping to broker a deal that will shroud art deals by...
- Advertisement -spot_imgspot_img

DR Congo: Measles vaccines missed because of Covid focus

With many children missing out on measles vaccines because of disruption caused by the coronavirus pandemic, fears are growing...

Lebanon struck by power cut as major plants shut down

Lebanon struck by power cut as major plants shut down

Must read

Mexico is suing US gunmakers for thousands of guns trafficked across the border each year. Can they win?

Mexico City (CNN)When early in his term, Mexican President...

Jovenel Moïse: Haiti requests foreign troops after president’s assassination

Haiti has asked for foreign troops to be sent...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you