SportiGaliani, Marota dhe futbolli modern. Ish-drejtuesi i Milanit: Dikur...

Galiani, Marota dhe futbolli modern. Ish-drejtuesi i Milanit: Dikur futbolli ishte më romantik

-

- Advertisment -spot_img

Hapet zyrtarisht merkato për futbollistët në Itali dhe për tëprezantuar zyrtarisht këtë edicion, Federata Italiane kishte mbledhur në Riminidisa drejtues të njohur klubesh, mes të cilëve Bepe Marota dhe Adriano Galiani.Ata kanë folur për eksperiencat e tyre të rëndësishme gjatë karrierës për tëafruar lojtarë të ndryshëm, por edhe për futbollin në përgjithësi.

“Sot jemi para një modeli referimi që ka ndryshuar. Më parë,me Berluskonin, Moratin e Sensin, objektivi i vetëm ishte të fitohej dhe me pasishin rregullimet e bilancit. Tani situata është përmbysur, tani bëhet fjalë përnjë model biznesi. Familja Zhang erdhi te Interi me entuziazëm, pagoi 600milionë euro, por pas krizës ë COVID edhe ne duhet t’ia vendosim këtë modelbiznesi në paralelizëm me gjërat e tjera”, tha Marota.

Edhe Galiani i sheh gjërat në të njëjtën mënyrë. “Marota katë drejtë, ky i sotmi është një futboll ndryshe. Berluskoni kishte në mendje vetëmnjë gjë, të bëhej klubi më fitues në botë dhe nuk kishte një buxhet fiks,pastaj në fund të vitit bëheshin llogaritë. Ishte një futboll i ndryshëm, ishtemë i bukur. Ishte një periudhë romantike. Ajo është një botë e cila nukekziston më”, tha Galiani. /vipsport.al/

Latest news

Mexico is suing US gunmakers for thousands of guns trafficked across the border each year. Can they win?

Mexico City (CNN)When early in his term, Mexican President Andres Manuel Lopez Obrador called on the United States to...

Jovenel Moïse: Haiti requests foreign troops after president’s assassination

Haiti has asked for foreign troops to be sent to the country to protect key infrastructure after the assassination...

Covid origins: Scientists weigh up evidence over virus’s origins

Amid the misery of a pandemic that has claimed at least four million lives, the scientific search for its...

White House defends role in Hunter Biden art sale

The White House has defended its role in helping to broker a deal that will shroud art deals by...
- Advertisement -spot_imgspot_img

DR Congo: Measles vaccines missed because of Covid focus

With many children missing out on measles vaccines because of disruption caused by the coronavirus pandemic, fears are growing...

Lebanon struck by power cut as major plants shut down

Lebanon struck by power cut as major plants shut down

Must read

Mexico is suing US gunmakers for thousands of guns trafficked across the border each year. Can they win?

Mexico City (CNN)When early in his term, Mexican President...

Jovenel Moïse: Haiti requests foreign troops after president’s assassination

Haiti has asked for foreign troops to be sent...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you