PakategoriFatos Tushe përjashtohet nga PS! Rama mesazh të fortë...

Fatos Tushe përjashtohet nga PS! Rama mesazh të fortë kryebashkiakëve: I vini mirë gishtin kokës!

-

- Advertisment -spot_img

“Ju kam thirrur sot këtu për një shkak dhe dy arsye themelore në lidhje me punën tuaj. Arrestimi i kryetarit të bashkisë së Lushnjes të akuzuar nga SPAK për korrupsion.

Patjetër që kryebashkiaku dhe të tjerët kanë të drejtën e prezumimit të pafajësisë deri në përfundim të gjykimit por nuk është detyra ime as e PS të kërkojnë pafajësinë e tyre.

Kjo është puna e avokatëve të të pandehurve, ndërsa ky është rasti për t’ju përsëritur juve dhe të gjithë t tjerëve që kanë marrë apo do marrin besimin e shumicës sonë të mandatuar për të tretën herë rresht nga populli shqi0tar si forcë qeverisëse se PS nuk është zyrë avokatie të të pandehurve e akuzuarve nga drejtësia por fuqia e votuar nga populli për ti shërbyer Shqipërisë e qytetarëve, jo të pandehurve, as të akuzuarve në radhët e veta.

Korrupsioni, ryshfeti, bakshishi, nuk kanë ngjyrë politike dhe janë e zeza, errësira, llumi, me të cilin ne duhet e do të përballemi duke vijuar të reformojmë Shqipërinë, të ndërtojmë shtetin e të drejtës shqiptare, të refuzojmë çdo lloj mbrojtje për këdo qoftë ndër ne që bie pre e tyre, të udhëheqim popullin drejt majës ku duhet ta ngjisim Shqipërinë me forcën e shembullit jo me shembullin e forcës.

Kryetari i Bashkise do shkarkohet nga detyra dhe përjashtohet nga PS, masa që mund të rishikohen vetëm nëse ai mund të dalë i pafajshëm para drejtësisë.

ne i marrim këto masa për të dhënë një mesazh të qartë për të gjithë ata që janë përgjegjës për taksat e shqiptarëve në çdo nivel, se kush fut duart në taksat e tyre, kush luan me taksat e tyre, kush shkel të drejtën e tyre për të qenë të barabartë në konkurrencë dhe për të shërbyer me dinjitet është thjeshtë i vetëm me avokatin e tij personal përballë drejtësisë.

Ju kam thirrur sot se të gjithë pa përjashtim, troç, t’i vini mirë gishtin kokës dhe të kuptoni në mish dhe në shpirt se mandati i tretë kërkon një përkushtim të trefishtë ndaj popullit”, tha Rama.

Latest news

Mexico is suing US gunmakers for thousands of guns trafficked across the border each year. Can they win?

Mexico City (CNN)When early in his term, Mexican President Andres Manuel Lopez Obrador called on the United States to...

Jovenel Moïse: Haiti requests foreign troops after president’s assassination

Haiti has asked for foreign troops to be sent to the country to protect key infrastructure after the assassination...

Covid origins: Scientists weigh up evidence over virus’s origins

Amid the misery of a pandemic that has claimed at least four million lives, the scientific search for its...

White House defends role in Hunter Biden art sale

The White House has defended its role in helping to broker a deal that will shroud art deals by...
- Advertisement -spot_imgspot_img

DR Congo: Measles vaccines missed because of Covid focus

With many children missing out on measles vaccines because of disruption caused by the coronavirus pandemic, fears are growing...

Lebanon struck by power cut as major plants shut down

Lebanon struck by power cut as major plants shut down

Must read

Mexico is suing US gunmakers for thousands of guns trafficked across the border each year. Can they win?

Mexico City (CNN)When early in his term, Mexican President...

Jovenel Moïse: Haiti requests foreign troops after president’s assassination

Haiti has asked for foreign troops to be sent...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you