PakategoriRrëzohet ankesa e fundit e zgjedhjeve/ Mbante peng certifikimin...

Rrëzohet ankesa e fundit e zgjedhjeve/ Mbante peng certifikimin e rezultatit të 25 prillit në rang kombëtar

-

- Advertisment -spot_img

Kolegjit Zgjedhor iu deshën më pak se 30 minuta për të rrëzuar ankimin e fundit për e zgjedhjeve e 25 prillit.

Pengesa e fundit ligjore që mbante peng certifikimin e rezultatit të zgjedhjeve në rang kombëtar, ishte padia e koalicionit te drejtuar nga Kujtim Gjuzi, i cili kërkonte anulimin e zgjedhjeve me argumentin se me 25 Prill do kishim rezultat krejt ndryshe nëse emigrantëve nuk do iu mohohej e drejta për të votuar, por gjykata e cilësoi si të pabazuar në prova dhe fakte këtë argument duke e rrezuar atë.

Komisoneri Shtetëror i Zgjedhjeve ka shpërndarë 140 mandatet e Kuvendit te ri, ndërkohë javën e ardhshme pritet që Komisioni Rregullator të certifikojë rezultatin e zgjedhjeve në rang kombëtar duke mbyllur në këtë mënyrë odisenë e kontestimit te zgjedhjeve parlamentare.

Krahas betejës ligjore të partive që humbën zgjedhjet, mandatet mbeten të njëjta, 74 për Partinë Socialiste, 59 për Partinë Demokratike, 4 për LSI dhe 3 PSD-në. Në shtator demokratët dhe LSI pritet të futen ne sistem edhe pse publikisht refuzojnë të pranojnë rezultatin e zgjedhjeve.

Latest news

Mexico is suing US gunmakers for thousands of guns trafficked across the border each year. Can they win?

Mexico City (CNN)When early in his term, Mexican President Andres Manuel Lopez Obrador called on the United States to...

Jovenel Moïse: Haiti requests foreign troops after president’s assassination

Haiti has asked for foreign troops to be sent to the country to protect key infrastructure after the assassination...

Covid origins: Scientists weigh up evidence over virus’s origins

Amid the misery of a pandemic that has claimed at least four million lives, the scientific search for its...

White House defends role in Hunter Biden art sale

The White House has defended its role in helping to broker a deal that will shroud art deals by...
- Advertisement -spot_imgspot_img

DR Congo: Measles vaccines missed because of Covid focus

With many children missing out on measles vaccines because of disruption caused by the coronavirus pandemic, fears are growing...

Lebanon struck by power cut as major plants shut down

Lebanon struck by power cut as major plants shut down

Must read

Mexico is suing US gunmakers for thousands of guns trafficked across the border each year. Can they win?

Mexico City (CNN)When early in his term, Mexican President...

Jovenel Moïse: Haiti requests foreign troops after president’s assassination

Haiti has asked for foreign troops to be sent...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you