PakategoriTryeza e ‘The Economist’ në Athinë, Rama për integrimin...

Tryeza e ‘The Economist’ në Athinë, Rama për integrimin e Ballkanit në BE: Rrugëtimi, si pushtimi i Trojës. Do bëjmë gjithçka që të anëtarësohemi

-

- Advertisment -spot_img

‘Pushtimi i Trojës zgjati me vite, kështu po zhvillohet rrjedha e Ballkanit brenda BE-së’, kështu e komentoi rrugëtimin e Ballkanit Perëndimor drejt Bashkimit Europian, Kryeministri Edi Rama duke folur në konferencën e ‘The Economist’ që u zhvillua në Athinë.

Rama theksoi se Shqipëria dhe Maqedonia Veriut po përballen me edicionin e dytë “në pritje të Gondos” nga Samuel Beckett. ‘BE është një simulim i punës së Samuel Beckett, “askush nuk lëviz”, shtoi kryeministri Rama.

Në të njëjtën kohë, kryeministri Edi Rama nënvizoi vendosmërinë e tij që Shqipëria të bashkohet me BE. ‘Ballkani ka qenë në procesin e integrimit për shumë vite dhe ne do të bëjmë gjithçka për të qenë një anëtar i Evropës’. Sidoqoftë, ai tha kryeministri Rama “është shumë e lodhshme të provosh ose të shmangësh ose të qëndrosh në dhomën e pritjes “, duke theksuar se “nuk kemi alternativa të tjera dhe nuk duam të kërkojmë alternativa të tjera”.

Duke u ndalur më shumë në rëndësinë e integrimit evropian të Shqipërisë, ai tha se “është hera e parë si komb që ne mund të zgjedhim për veten tonë, dhe jo për dikë tjetër që të zgjedhë për ne”. Ai theksoi se “ne duhet të vazhdojmë dhe ndërkohë të bëjmë atë që duhet të bëjmë, për të çuar përpara reformat, për të marrë të gjitha hapat për të arritur qëllimin”.

“Ne duhet të vazhdojmë përpjekjen, sepse ajo që na siguron procesi i integrimit është një mjet unik i modernizimit. Ne nuk mund ta shpikim këtë. Ky modernizim ka të bëjë me ndërtimin e shteteve në këtë rajon që funksionojnë si demokraci, që kanë institucione që tejkalojnë partitë, qeveritë dhe marrëdhëniet midis qytetarëve dhe shteteve që janë të sigurta dhe të qëndrueshme “, tha Rama më tej.

Duke iu referuar Greqisë, Edi Rama theksoi se është e rëndësishme të jesh i pranishëm në rajon dhe të ndihmosh në bashkëpunimin rajonal.

Latest news

Mexico is suing US gunmakers for thousands of guns trafficked across the border each year. Can they win?

Mexico City (CNN)When early in his term, Mexican President Andres Manuel Lopez Obrador called on the United States to...

Jovenel Moïse: Haiti requests foreign troops after president’s assassination

Haiti has asked for foreign troops to be sent to the country to protect key infrastructure after the assassination...

Covid origins: Scientists weigh up evidence over virus’s origins

Amid the misery of a pandemic that has claimed at least four million lives, the scientific search for its...

White House defends role in Hunter Biden art sale

The White House has defended its role in helping to broker a deal that will shroud art deals by...
- Advertisement -spot_imgspot_img

DR Congo: Measles vaccines missed because of Covid focus

With many children missing out on measles vaccines because of disruption caused by the coronavirus pandemic, fears are growing...

Lebanon struck by power cut as major plants shut down

Lebanon struck by power cut as major plants shut down

Must read

Mexico is suing US gunmakers for thousands of guns trafficked across the border each year. Can they win?

Mexico City (CNN)When early in his term, Mexican President...

Jovenel Moïse: Haiti requests foreign troops after president’s assassination

Haiti has asked for foreign troops to be sent...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you